13. Planschadeverordening Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van burgemeester en wethouders besloten. 14. Ontwerpbegroting 2009 c.a. Dienst sociale zaken en werkgelegenheid Noordwest Friesland Mevrouw De Lang zegt dat het grote tekort wordt gedekt door hun eigen reserves. Het grote tekort is ontstaan door de toeloop als gevolg van het generaal pardon en het hogere aantal éénoudergezinnen die een beroep hebben gedaan op de dienst. Zij vraagt zich af hoe dit tekort volgend jaar wordt opgevangen. Voor wat betreft de stijging van de WMO-kosten met betrekking tot de huishoudelijke verzorging: de gemeenten Terschelling en Vlieland krijgen te maken met een flinke stijging in 2008, waarbij als reden wordt aangegeven foute gegevens c.q. een foutieve indicering. Mevrouw De Lang vraagt zich af of de indicering inderdaad fout is geweest of dat de Dienst het te laag heeft ingeschat. Bij aanvang van de WMO was duidelijk dat er vrij krap begroot zou worden. De begroting wordt nu iets opgekrikt maar zij vraagt zich af of de uitkomsten van het onderzoek van de Dienst wel meegenomen worden, zodat we niet volgend jaar weer voor verassingen komen te staan. Mevrouw De Lang zegt het gevoel te hebben dat we toch meer aan hadden kunnen zien komen. De wethouder de heer Van Mourik zegt dat mevrouw De Lang verschillende zaken noemt die allemaal negatieve financiële consequenties hebben en die doorwerken in de begroting van de Dienst. De tegenvaller binnen het werkdeel van de WWB is veroorzaakt door de onverwacht grote toeloop van 'generaal pardonners'. Daar is een apart programma op gezet om die mensen versneld naar werk te begeleiden. Er wordt gewerkt met taakstellingen binnen de WWB, dat moet ook omdat het rijk uitgaat van krimp van het aantal bijstandsgerechtigden. Met uitzondering van het effect van de 'generaal pardonners' lukte het de dienst de laatste jaren vrij aardig om op die streefgetallen uit te komen. Maar men kan niet eerder dan volgend jaar concluderen of dit een eenmalige tegenvaller is geweest De discussie of er wel wordt uitgegaan van de correcte gegevens voor wat betreft de behoefte aan huishoudelijke zorg op Vlieland en Terschelling heeft twee jaar geleden ook gespeeld en heeft geleid tot een ophoging van de algemene uitkering. Nu blijkt dat er binnen de ramingen van de Dienst met foutieve aannames is gewerkt en dat dat voor onze gemeente een negatief financieel effect heeft van ca 12.000,00. Dit is geconstateerd en er wordt nu gekeken hoe we daar in de toekomst mee omgaan Hierover is kort geleden vergaderd met het algemeen bestuur. De wethouder verwacht een vernieuwde discussie bijvoorbeeld over de verdeelsleutel. Er zal worden gekeken wat de verschillende gemeenten bijdragen en wat ze er voor terugkrijgen. Dat is het moment om als college nadrukkelijk met de raad van gedachten te wisselen over wat men verwacht van de dienst. De voorzitter vraagt of de wethouder niet de indicatie heeft dat deze situatie voor onze begroting voor 2009 en 2010 zorgwekkend is. De wethouder zegt hierop dat het de nadrukkelijke wens is geweest om zes WMO-managers aan te stellen die de gemeenten gaan ondersteunen. Dit zorgt wel voor een hogere uitgaaf. Vlieland heeft niet bijgedragen aan het probleem inzake de 'generaal pardonners', maar heeft hier wel aan mee betaald. Over die verschillende zaken moet de komende tijd diepgaander gepraat worden. De voorzitter vraagt mevrouw De Lang of deze beantwoording voldoende is om de ontwerpbegroting vast te stellen? Mevrouw De Lang zegt dat het generaal pardon een beslissing van het rijk is geweest, waar de Dienst nu op inlevert. Zij vraagt of er vanuit het rijk nu niks komt. Net als een AWBZ die langzaam naar de WMO toe wordt geschoven vanuit het rijk. Zij vraagt of de Dienst er wel achteraan zit om hun recht te halen. De wethouder zegt dat voor de uitvoering van het generaal pardon een ophoging van 25 miljoen van het landelijk budget heeft plaatsgevonden. Tegelijkertijd zie je dat dat budget op andere terreinen weer wordt gekort, terwijl de totale behoefte van dat jaar wel toeneemt. Dit is altijd de manier van onderhandelen van het rijk geweest, je moet altijd heel goed uitkijken dat je niet een geweldig mooie sigaar uit eigen doos krijgt gepresenteerd. Er wordt op dit moment gediscussieerd tussen VNG en het rijk om een gedeelte maatschappelijke opvang via de WMO te laten lopen. Een aantal gemeenten heeft in het verleden kanttekeningen bij de Dienst geplaatst omdat ze vond dat die te snel taken naar zich toehaalde. Nu heeft de Dienst eens gezegd dat ze hier niet zoveel behoefte aan heeft en nu vragen die gemeenten of de Dienst hier niet over na wil denken omdat ze de expertise in huis hebben. Zonder hoofdelijke stemming wordt vervolgens conform het voorstel van burgemeester en wethouders besloten. 7 van 9 Raadsvergadering gemeente Vlieland 11 augustus 2008

Raadsnotulen | 2008 | | pagina 9