r De voorzitter zegt dat de vraag van de heer Witting hoe de gemeente meer inkomsten kan genereren een vraag is waarover de fracties onderling de discussie aan zouden moeten gaan ten aanzien van een voorzet bij de behandeling van de begroting. De wethouder de heer Van Mourik zegt hierop dat het onderzoek of de toeristenbelasting verhoogd zou moeten worden om investeringen op het eiland te kunnen doen, hierin kan worden meegenomen. De heer Witting zegt dat als het plan van de PvdA gerealiseerd wordt om altijd maar subsidies te verstrekken, hij gauw een paar verenigingen op gaat richten. Mevrouw De Ruiiter van de PvdA zegt dat het gaat om subsidies die al jarenlang verstrekt worden. Voorts zegt zij dat haar fractie genoegen neemt met een paragraaf 'duurzaamheid' in het hoofdstuk milieu. Op de vraag van de heer j<jp antwoordt de wethouder de heer Van Mourik dat er een bestemmingsreserve wordt gemaakt waarin het geld van Rijkswaterstaat gestort wordt, minus de 345.000 van de havenmond, en er ligt een investeringsschema voor waarin duidelijk is dat in het jaar 2025-2026 de bestemmingsreserve op is. Het mooiste zou zijn dat het bedrag op rente wordt gezet zodat je hier jaarlijks inkomsten uit hebt waaruit je al je lasten kunt dekken. Dat lukt echter niet, het bedrag per jaar is hier te laag hiervoor. Het eerste jaar moet er al een redelijk bedrag aan onttrokken worden en er is geen rekening gehouden met loon- en prijspeilstijgingen in de toekomst. Daarom is er gekozen voor een andere benadering. Er wordt rente aan het fonds toegerekend die vervalt aan de gemeentelijke begroting en tegelijkertijd wordt de inflatie vanuit de begroting gecompenseerd naar de bestemmingsreserve toe. Dan heb je de garantie dat de bedragen die je nu raamt voor uitgaven in 2018 zijn vertaald naar euro's van nu. De budgetten die geraamd worden zijn dan prijsvast. De rente- en inflatiecorrectie heffen elkaar op. De heer j<jjo vraagt of de gelden die Rijkswaterstaat beschikbaar stelt dan niet voldoende zijn. De wethouder antwoordt dat dit niet zo is, maar dat geprobeerd wordt om het geld meer voor ons te laten werken. 9. Deelname subsidieregeling Impuls nationaal actieplan sport en bewegen Mevrouw De Ruiiter van de VVD zegt dat haar fractie instemt met deelname aan de regeling maar wel graag ziet dat dit geld gebruikt wordt voor de bestaande sportverenigingen op Vlieland om de continuiteit te waarborgen en meer faciliteiten te realiseren. Ook bij wedstrijden aan de wal zijn er extra kosten die iedereen nu zelf opbrengt, wellicht dat daar wat geld voor vrijgemaakt kan worden. Dit zien zij liever dan dat het gaat naar ad-hoc projecten zoals drie weken lang op zaterdag streetdance in de sporthal. fwom de planningen controlcyclus op een goede manier vorm te geven maar er moet tegelijkertijd ook voor giKvord^Tdat de ra^| niet wordt doodgegooid met informatie. Hier moet een goede balans in gevonden worden. 3'r waft^ireTtTief negatieve meerjarenperspectief zegt hij dat er gewerkt wordt met een sluitende begroting, gaande van reële aannames ten aanzien van inflatie en loon- en prijspeilstijgingen en niet wetende wat het rijk doet, de jaarschijf 2010 een tekort zien. Voordeel van deze manier van werken is dat je dit soort zaken vroeg ziet ikomen en steeds kunt kijken of de gegevens nog kloppen. Als de situatie zo blijft zal de gemeente moeten besluiten [bezuinigen of lasten verhogen. Zover is het echter nog lang niet. ft vervangen van de damwanden is meegenomen in het huidige werk. i accountant heeft vorig jaar bij zijn rapport van bevindingen opgemerkt dat de gemeente op een aantal punten hrechtmatig handelt omdat bepaalde subsidietermijnen uit de gemeentelijke verordening niet gehandhaafd worden, erwijl als je terugkijkt de keren dat er subsidies geweigerd zijn minimaal zijn. Dit kan een reden zijn om geen subsidie heer te verlenen maar over te gaan tot sponsoring. Dan blijkt dat heel veel voorschriften in veel mindere mate van Depassing zijn. Binnenkort komt de accountant weer en dan zal de vraag aan hem gesteld kunnen worden. [Ten aanzien van de instelling van een apart hoofdstuk voor duurzaamheid zegt de wethouder dat de begroting is ingedeeld in een aantal programma's. Binnen het programma milieu kan een afzonderlijk onderdeel ingeruimd worden voor duurzaamheid. Voor wat betreft de bijdrage waddensamenwerking: de wethouder heeft destijds al aangegeven dat er in de begroting nog geen rekening is gehouden met het beoogde verdubbeling van het budget van de samenwerking. Op het moment dat de samenwerking wordt geminimaliseerd zul je toch andere diensten in moeten kopen. De situatie ten opzichte van 2008 is niet gewijzigd. De lastenstijging van 3% die veel gemeenten hanteren is gerelateerd aan een reële loon- en prijsstijging. Het blijkt ook dat de inflatie hoger is dan dat deze in jaren is geweest. Deze actuele informatie moet verwerkt worden, anders houd je jezelf een beetje voor de gek. Geprobeerd wordt om de belastingopbrengst zo scherp mogelijk te ramen, en dat kan tot gevolg hebben dat er kleine afwijkingen optreden. blz 4 van 9 Raadsvergadering gemeente Vlieland 9 juni 2008

Raadsnotulen | 2008 | | pagina 6