y<ucc^^> Raadsvergadering agendapunt onderwerp 11 augustus 2008 14 ontwerpbegroting 2009 c.a. Dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid Noordwest Friesland (H) Aan de raad van de gemeente Vlieland, Inleiding Van de Dienst SoZaWe Noordwest Friesland zijn op 19 mei 2008 de navolgende stukken ontvangen: 1Jaarstukken 2007; 2. Begrotingswijzigingen Programbegroting 2008; 3. Programbegroting 2009. Het bestuur van de dienst verzoekt de documenten voor te leggen aan de gemeenteraad. Tijdens de Zwarte Haan-sessie op 26 mei jongstleden heeft een toelichting op de ontwikkelingen plaatsgevonden aan de raads- en collegeleden van de aan de gemeenschappelijke regeling deelnemende gemeenten. Jaarrekening 2007 De jaarrekening sluit met een positief resultaat, na resultaatbestemming, van 616.000 welk bedrag met de deelnemende gemeenten wordt verrekend. Het Vlielander aandeel in het resultaat is grotendeels meegenomen in de gemeentelijke jaarrekening 2007, op grond van de voorlopige jaarrekening van de dienst. Er resteert nog een kleine, voor de gemeente nadelige afrekening van 722. De activiteiten onder programma Inkomen hebben geleid tot een daling van het aantal uitkerings-gerechtigden met 120 van 1.295 naar 1.175 (9,3%). In de gemeente Vlieland steeg het aantal cliënten WWB van 6 naar 7 per einde van het jaar. Medio 2008 ligt dit aantal weer op 6 cliënten. Wij stellen u voor de jaarrekening voor kennisgeving aan te nemen. Begrotingswijzigingen 2008 Programma Inkomen Werd in de primitieve begroting nog een voordelig saldo voorzien van 38.000, dit wordt thans bijgesteld naar 674.000 negatief. Dit negatieve saldo wordt gedekt uit de bij de dienst aanwezige reserve WWB. Oorzaken van de negatieve ontwikkeling zijn: Het aantal "pardonners" dat een beroep doet op een uitkering is in omvang veel groter dan verwacht. Het blijkt dat ook vanuit andere delen van Friesland en van daarbuiten "pardonners" zich willen huisvesten in het verzorgingsgebied van de dienst. Inmiddels heeft meer dan het dubbele aan "pardonners" zich gemeld voor een uitkering. Een van de redenen van deze ontwikkeling lijkt het aantal beschikbare woningen in de regio. Ook is het aantal éénoudergezinnen dat een beroep doet op de uitkering, meestal vanwege echtscheiding, hoger dan verwacht. Voor een groot deel komen deze gezinnen niet uit de regio al hebben ze wel vaak een band daarmee (ouders of andere familie). Ook voor deze groep is de beschikbaarheid van een woning een reden dat men zich hier vestigt. De mogelijkheden om zelfstandig in het bestaan te voorzien is voor deze groepen vooreerst beperkt en zal in ieder geval veel tijd kosten. De verwachte daling van het aantal cliënten zal daardoor mogelijk lager uitkomen dan gewenst. Uiteraard wordt de doelstelling om een daling te realiseren tot ongeveer 970 cliënten jonger dan 65 jaar nog niet losgelaten.

Raadsnotulen | 2008 | | pagina 47