vac Raadsvergadering 11 augustus 2008 agendapunt 9 onderwerp Beslisnota Kaderrichtlijn water "schoon en gezond water" (B) Aan de raad van de gemeente Vlieland, Inleiding Door het regionaal Bestuurlijk overleg Rijn-Noord is ons toegezonden de beslisnota Kaderrichtlijn Water. Deze nota is een gezamenlijk document van de 3 noordelijke provincies, waarin provincies, waterschappen en gemeenten gezamenlijk in hoofdlijnen hun doelen, maatregelen en kosten van de implementatie van de Europese kaderrichtlijn water (KRW) uiteenzetten. In verschillende gebiedsbijeenkomsten is samen met onder andere de landbouw-, de natuur en milieuorganisaties, het drinkwaterbedrijf en de recreatiesector besproken welke ambities, doelen en maatregelen vanuit het gebied gezien haalbaar en betaalbaar zijn. In deze Beslisnota zijn de resultaten van de gebiedsbijeenkomsten in de noordelijke regio samengevat en deze nota vormt de basis voor de afweging die iedere bestuurslaag in deze regio afzonderlijk gaat maken. De beslisnota ligt op de gebruikelijke wijze ter inzage. Voor elke fractie is bij de griffier een exemplaar opvraagbaar. De Beslisnota is verspreid onder alle gemeenten, de waterbeheerders en de provincies in Noord-Nederland. In een eerder stadium is de adviesnota, voorloper op deze beslisnota, aan uw raad ter kennisname gebracht bij de behandeling van de start van het GRP op 14 januari 2008. Ons college heeft naar aanleiding van de adviesnota een reactie naar de stuurgroep uitgebracht, met name met kritische kanttekeningen omtrent het dynamisch kustbeheer en plannen voor sluftervorming. Maatregelen hieromtrent zijn in de beslisnota afgezwakt of vervallen. Het 'versterken van de dynamiek' heeft nu met name nog betrekking op de eilandkwelders. De Europese Kaderrichtlijn Water (KRW) vraagt dat iedere Europese lidstaat streeft naar een "goede ecologische toestand" van het oppervlaktewater en grondwater. De benodigde maatregelen om te komen tot de gewenste toestand zijn door het rijk, provincies, gemeenten en waterschappen, in overleg met de partijen in de regio, tot stand gekomen. De kaderrichtlijn geeft aan dat ecologische en chemische doelen en maatregelen om schoon, gezond water te bereiken, in 2009 door de verantwoordelijke bestuurders vastgesteld moeten zijn en beschreven voor Brussel in een Stroomgebiedbeheerplan (SGBP) 2009-2015. Dit plan wordt door het Rijk opgesteld op basis van gegevens uit de regionale plannen. Een Stroomgebiedbeheerplan karakteriseert het gebied en de daar voorkomende problemen, beschrijft de doelen voor dat gebied, de maatregelen en de tijd om die doelen te bereiken. In Noord-Nederland bevinden zich drie deelstroomgebieden te weten: Nedereems, Rijn Noord en Eems-Dollard. Deze behoren daarmee tot de stroomgebieden van de Rijn en de Eems. De maatregelen moeten in 2015 gerealiseerd zijn. De regionale input vanuit Noord-Nederland voor deze twee stroomgebiedsbeheersplannen wordt gevormd door de beslisnota. Rekening houdend met de bestuurlijke besluitvormingsprocedures is het tijdpad strak. De Beslisnota vormt een regionaal bestuursakkoord waarin iedere bestuurslaag afzonderlijk de intentie uit om de afspraken uit de beslisnota over te nemen in de eigen plannen en besluiten. Het finale besluit over deelname aan de KRW, en daarmee opname van gemeentelijke maatregelen in het SGBP, moet vóór 1 november plaatsvinden. In de Beslisnota wordt de dagelijkse en algemene besturen van de betrokken overheden gevraagd in te stemmen met de vastgestelde doelen en maatregelen. Ook aan gemeenten wordt gevraagd een besluit te nemen over de nota. Dit betreft met name hoofdstuk 5. In het navolgende is aangegeven om welke maatregelen het gaat.

Raadsnotulen | 2008 | | pagina 23