De financiële functie De laatste jaren is de betekenis van de financiële functie veranderd. Er is sprake van een verschuiving van een administratief-technische naar een bredere en bestuurlijke functie. Onderstaande elementen krijgen daardoor meer gewicht: de bestuurlijke planning control van de raad en het college; de informatievoorziening aan het college en de raad; de (financiële aspecten van de) programma's die de gemeente nastreeft en de plaats en functie daarin van de begroting en de jaarstukken; de meerjarige financiële positie; het beheersen van het begrotingsevenwicht, mede door het onderkennen en beheersen van risico's. De nieuwe ontwikkelingen zijn terug te vinden in het Besluit Begroting en Verantwoording. Dit besluit geeft de algemene regels die de wetgever voor de financiële functie stelt. De nieuwe verordening is in hoge mate gebaseerd op (de uitgangspunten voor) het besluit. Belangrijke elementen daarvan zijn de programmabegroting en jaarrekening, de paragrafen over bestuurlijk- financiële risico's, de financiële positie en de balans, leder gemeente zal de regels van het besluit moeten vertalen naar de praktijk. Dat gebeurt door een verordening op te stellen als bedoeld in artikel 212 Gemeentewet. Dualisme Het dualisme brengt een scheiding van taken, verantwoordelijkheden en bevoegdheden tussen de raad en het college. De raad heeft een beleidsbepalende, kaderstellende, en controlerende functie, het college een uitvoerende functie. De begrotingsuitvoering, het bewaken van de financiële positie en de rechtmatige, doeltreffende en doelmatige besteding zijn daarmee grotendeels taken van het college geworden. Dat geldt ook voor het inrichten van de ambtelijke organisatie en voor de administratieve systemen die noodzakelijk zijn voor een goede uitoefening van de financiële functie. Wel moet het college daarbij de kaders in acht nemen die de raad stelt. De verordening artikel 212 Gemeentewet zal in belangrijke mate de taakverdeling tussen de raad en het college moeten aangeven. Stramien verordening De nieuwe verordening heeft een aantal structuurkenmerken. Allereerst regelt de verordening de relatie tussen de raad en het college. Taken van de raad en van het college komen beide aan de orde. De verordening regelt niet - inherent aan het dualisme - de relatie tussen het college en de ambtelijke organisatie. De oude 'monistische' verordening regelde dat onderdeel wel; het college zal dat nu zelf moeten doen, waarbij de verordening ex art. 212 als basis dient. In de loop van 2004 zal ons college het organisatiebesluit van 28 oktober 2003 aanpassen aan het gewijzigde karakter van de verordening ex art. 212. Het tweede kenmerk is dat de verordening aansluit bij de opzet van het Besluit Begroting en Verantwoording, met name de onderdelen begroting, de financiële positie en de paragrafen. Dit zijn afzonderlijke hoofdstukken in de verordening. Onderdelen van de financiële organisatie die een directe relatie hebben met de begroting en de financiële positie komen in deze hoofdstukken aan de orde. gemeente

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 10