begrijpen dit niet. Vorig jaar de facturen, nu kabelkrant en "uit het kastje'. Wat zal het volgend jaar zijn? Belettering auto's? En in 2005? Bedrukking werkkleding? Waarom is in eerste instantie niet afgesproken met het betreffende bedrijf dat na de fase van ontwerp en de fase van eerste invoer het ontwerp eigendom is geworden van de gemeente? Hoe kan dit probleem worden opgelost? Kan de uitgave van 6.000 euro voor een documentair structuurplan archiefbescheiden (nr 43) worden verlaagd indien binnen OOW-verband wordt besloten om tot een gezamenlijke aanschafte komen? Zo ja, dan doet dit ons deugd. Bij het welslagen van deze bezuiniging werpt het OOW-verband zijn vruchten af. We vragen ons overigens af wat de kostenkanten analyse van het OOW-verband is voor de gemeente Vlieland. We kunnen toch niet eindeloos geld blijven pompen in iets dat geen baten oplevert? Het structureel verhogen van het budget externe juridische bijstand. Hangt dit samen met de toegenomen mondigheid van de burger? Het is toch niet zo, dat dit is ingegeven door het feit dat we als gemeente meer fouten maken? We begrijpen niet waarom het onderhoud van de roldeuren (nr 51) op 16.000 euro is geraamd en niet als p.m. post is opgenomen. Het betreft hier toch onderhoud en niet vervanging? Voorzitter, we gaan door naar beleidsvoornemen 52: de diverse arbo-maatregelen. We wensen een betere onderbouwing voordat een dergelijk budget wordt toegekend. Uit uw toelichting blijkt slechts dat het zeer aannemelijk is dat hier kosten uit zullen voortvloeien. Dit staat dus nog niet vast. Het is bovendien niet duidelijk welke maatregelen moeten worden getroffen. Ook om die reden is ons niet duidelijk waarom dit 5.000 euro moet zijn en niet 500 of 10.000. Hoe is het college tot dit bedrag gekomen? De uitbreiding formatie groenbeheer (nr 55). Door iemand vast aan te stellen wordt ook het budget volledig vastgelegd. Dan bestaat dus geen mogelijkheid meer om dit budget eventueel te betrekken in een bezuinigingsronde als die noodzakelijk blijkt. We wensen derhalve een betere onderbouwing van de noodzaak van invulling van een volledige fte. Tenslotte, beleidsvoornemen nr 56. U stelt dat is gebleken dat gemeentelijke organisatie veel te weinig doet aan Arbo-aangelegenheden. Wij vragen ons af, waar dat uit is gebleken. Is hier een rapport of iets dergelijks beschikbaar voor de raad? Het lijkt er nu eerder op dat er werk gezocht is om deze aanstelling op 100% te houden, terwijl bij de instelling van de formatieplaats door de raad nu juist was besloten dat deze formatieplaats maar 0,8 fte zou bedragen. Begroting bestaand beleid In de toelichting vraagt u naar de mening van de raad inzake de hondenbelasting. Ook ons bereiken geregeld geluiden over de overlast die de honden(-uitwerpselen) veroorzaken. Het probleem op Vlieland is dat dit niet alleen te wijten is aan de Vlielander honden, maar ook -en wellicht vooral- aan de honden van de gasten. Het heffen van een directe honden-toeristenbelasting blijkt helaas niet mogelijk te zijn. Op dit moment is het tarief voor iedere volgende hond gelijk aan dat van de eerste hond. Wij zijn voorstander van het progressief verloop van de hondenbelasting bij het bezit van meer dan een hond. Ook tegen het afschaffen van het kwijtscheldingsbeleid bij een laag inkomen voor hondenbelasting zeggen wij niet direct nee. Voor ons is dan echter wel voorwaarde dat de meeropbrengsten, die uit deze aanpassing van de hondenbelasting volgen, direct worden aangewend om de overlast weg te nemen resp. om de hondeneigenaar behulpzaam te zijn bij het verwijderen van de uitwerpselen, bijv. door het verstrekken van een poepschep, of het plaatsen van afvalbakken. Begroting Bedrijfsvoering Efficiency Meerdere malen is door onze fractie naar voren gebracht dat binnen het ambtelijk apparaat moet worden gestreefd naar meer efficiency. Ook voorafgaand aan deze begroting hebben we het college hier schriftelijk op gewezen. Enerzijds zijn de mogelijkheden daartoe binnen een kleine gemeente als Vlieland natuurlijk beperkter. Anderzijds mag dit niet altijd als excuus gelden. Voorzitter, gezien de financiële ontwikkelingen binnen onze gemeente zijn wij van mening dat ook de personele invulling een pas op de plaats moet maken en er eerst grondig naar de efficiëntie van de diverse afdelingen gekeken moet worden. Loonkosten zijn veruit de grootste kostenpost en dus dient hier zeer zorgvuldig mee omgegaan worden. Enkele kanttekeningen: -steeds weer overwegen of invulling van bepaalde vacatures wel nodig is en niet anderszins kunnen worden opgevangen. Kan er bijvoorbeeld binnen het gemeentehuis met uren geschoven worden? 6 van 19

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 8