Beleidsvoornemens 18, 23 en 26 wensen wij te koppelen. Het betreft hier het schilderwerk van de basisschool en bibliotheek en de bouw voorziening kinderopvang/peuterspeelzaal. We vinden het vreemd om gelden uit te trekken voor renovatie van de huidige bibliotheek (nr 23) als in een van de volgende beleidsvoornemens wordt uitgesproken dat het raadzaam is te bezien welke voordelen er ontstaan bij het onderbrengen van de bibliotheek in de basisschool. Een eventuele uitbreiding van de basisschool dient ook in dit licht te worden herbezien. We zijn verheugd dat het bestuur inziet dat naar alternatieve invul mogelijkheden voor de bibliotheek moet worden gezocht, immers op dit moment wordt op ieder uitgeleend boek ongeveer 4 euro bij gelegd! Zoals al meerder malen aangegeven vindt de fractie van de WD dit niet acceptabel. Vorig jaar hebben we hierover al onze bezorgdheid uitgesproken. De situatie is helaas niet veranderd. We vinden dat nu inderdaad de tijd is aangebroken om gedegen te onderzoeken welke alternatieve vormen van uitleen er bestaan, die minder geld kosten. Aangezien de uitleen een wezenlijk onderdeel vormt in de ontwikkeling van de Vlielandse jeugd en de overige bevolking van Vlieland willen we ons sterk maken voor het behoud daarvan, echter met een ander-meer verantwoord- kostenplaatje. Kinderdagverblijf Met het oog op de zich wijzigende wetgeving, die wordt verwacht per 1 januari 2005 wensen wij deze post (vermeld onder nr 27) voor één jaar op te schorten. Bij de presentatie van de jaarrekening heeft onze fractie al gevraagd naar cijfers betreffende de bezettingsgraad van het kinderdagverblijf. Neemt de bezettingsgraad af met het oog op de nieuwe wetgeving? Zo ja, ook dan dienen de kosten van de verschillende mogelijkheden tegen elkaar te worden afgewogen. Indien over de bezetting in de komende begrotingsjaren nu nog niets zinnigs valt te zeggen, is er reden te meer te moeten besluiten de verplaatsing uit te stellen. Ten aanzien van beleidsvoornemens 29 en 30 mbt riool en afvoer hemelwater Dorpsstraat merken we op te hebben begrepen dat met de uitvoering van deze werkzaamheden pas in januari een aanvang kan worden gemaakt in plaats van in november 2003. Dit hangt samen met regels van Europese aanbesteding. We vragen ons nu af of de werkzaamheden wel voor Pinksteren 2004 zullen zijn afgerond. We voorzien hier problemen. Bij de aanbesteding zal serieus aandacht moeten worden gegeven aan het opnemen van onvoorwaardelijke boete clausules in deze. Het vervangen van het rior apparaat (beleidsvoornemen 32) Het feit dat een machine reeds afgeschreven is hoeft wat ons betreft geen reden voor vervanging te zijn en wij zien dan ook niet direct wat de noodzaak is van deze investering. Immers de dienst doet alleen nood ontstoppingen van kleine riolen en voor het grote werk wordt van der Weg ingeschakeld. Ook vragen wij ons af wat het gewicht van het huidige apparaat is, want zolang dit onder de 750 kg is, is er geen keuring en kenteken plicht. Wij gaan dan ook niet akkoord met dit voornemen, tenzij er een betere onderbouwing voor is. Het automatiseren van het gravenregister is een actie die de huidige tijd met zich mee brengt. Daar kunnen wij mee instemmen. Wel zijn we benieuwd naar de stand van zaken rond de uitbreiding van de begraafplaats. In het collegeprogramma is immers opgenomen dat het college de mogelijkheden voor een uitbreiding van de begraafplaats onderzoekt aan de overzijde van de huidige begraafplaats (Willem de Vlaminghweg) in het duin vanaf de Badweg tot aan de afslag naar de Molenglop. Wij zijn verbaasd dat in beleidsvoornemen 35 een post van 12.000 euro is opgenomen betreffende natuurwaardenonderzoek, beeldkwaliteitplan en kosten RBOI hotelplan is opgenomen. Op vragen vanuit de raad is door u geantwoord dat alle kosten voor rekening van de initiatiefnemer zouden komen. Wij eisen dan ook van u dat deze kosten per onmiddellijk bij de desbetreffende ondernemer in rekening worden gebracht. Wij vinden het niet nodig om in de huidige begroting een kostenpost van 20.000 euro op te nemen t.b.v. een stedenbouwkundige opzet voor de NUON-locatie. We denken dat het verstandig is de positie en de behoeftes van de gemeente ten aanzien van deze locatie pas volgend jaar te beschouwen. Ook zal dan meer duidelijkheid bestaan over de termijn, waarbinnen de NUON-locatie vrijkomt. Overigens zijn we van mening dat, tegen de tijd dat de stedenbouwkundige opzet wél aan de orde is, het college een notitie met uitgangspunten voor de inrichting van dit terrein aan de raad ter vaststelling moet voorleggen. Daarbij dient dan te worden aangegeven op welke momenten de raad in het vervolgtraject bij de te nemen beslissingen zal worden betrokken. Van het project Boerenglop/Middenweg (nr40) ligt het voorbereidende plan klaar. Hoe nu verder? Dient de gemeente zich niet te bezinnen en zich af te vragen of de gemeente hier wel zelf als projectontwikkelaar moet optreden? Ons lijkt het raadzaam te overwegen of uitbesteding van dit project niet reëler is voor de gemeente Vlieland. Tot onze schrik staat ook dit jaar weer een bedrag geraamd voor het verder doorvoeren van de huisstijl. Wij 5 van 19

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 7