Op het voorstel van de PvdA om de toeristenbelasting de eerste drie jaar te bevriezen zegt de wethouder dit ernstig te ontraden want als de inkomsten in de toekomst tegenvallen, dan kun je hier niet op reageren. Voor wat betreft de OZB zegt de wethouder dat Vlieland aan de bovenkant van de heffingen zit en als het gebruikersdeel er af gaat dan zal de uitkering uit het Gemeentefonds een gemiddelde zijn en dus heeft Vlieland daar ten allen tijde nadeel van. We moeten voorzichtig zijn want de fianciële toekomst ziet er nu eenmaal niet zo rooskleurig uit. Inzake het onderhoud van de wegen zegt de wethouder dat de Dorpsstraat al Europees moet worden aanbesteed, en dat op die manier de meest gunstige prijs eruit gehaald zal kunnen worden. Op de suggestie van het ABV om tuin- en snoeiafval in te zamelen en op te slaan zegt de wethouder dat hier al eens naar is gekeken maar dat door de hoge milieueisen de lasten hoger uitvallen dan de besparingen. Vervolgens krijgt de secretaris het woord inzake de huisstijl. Hij zegt dat destijds besloten is tot een gefaseerde invoering van de huisstijl, eerst is het briefpapier ingevoerd, daarna met behulp van subsidies de website, en nu rest nog de stickers op de gemeentevoertuigen. Het bureau doet hiervoor de logistieke ondersteuning. Hiervoor is destijds gekozen omdat er in huis niet genoeg kennis was. Dat het bureau het eigendom houdt heeft niet veel consequenties, de gemeente Vlieland kan het logo gebruiken. Na de begrote 2.000,- zullen er geen kosten meer opgevoerd worden. Vervolgens neemt de voorzitter het woord. Voor wat betreft de invoering van het dualisme zegt hij dat er sprake mag zijn van een voorzichtig optimisme, net als in de meeste andere gemeenten. Dat het college de raad niet van genoeg informatie voorziet vindt hij een ernstige aantijging. Er werd in dit verband door de raad geduid op het project verblijfsrecreatie bij de haven en de problemen in Duinwijck. Dat het college informatie zou achterhouden is niet waar, het college heeft hier geen enkele reden toe of baat bij. Dat dit gevoel toch ontstaat komt doordat men in het dorp dingen hoort, waarop vervolgens voortgefantaseerd wordt. Het voorstel van het college inzake de verblijfsrecreatievoorziening bij de haven was heel concreet: is de raad voornemens om ruimtelijk een plek te geven aan verblijfsrecreatievoorziening. Dit is puur ruimtelijke ordening. Hierop zijn veel vragen gekomen en het college heeft zich ingespannen om deze te beantwoorden. Maar de vraag was een basisvraag op het gebied van Ruimtelijke Ordening. Er is door de raad nooit duidelijk gemaakt wat de argumenten waren om het niet te doen. Maar de voorzitter zegt dat hij vermoedt dat er een aantal andere zaken hebben meegespeeld, wat ook niet ongebruikelijk is in politiek bestuurlijk land, zoals verborgen portefeuilles hier en daar met betrekking tot het niet komen tot een dergelijk soort realisering. Om dit om te zetten in het verwijt naar het college toe dat er niet genoeg informatie was is niet juist. Voor wat betreft de problemen in Duinwijkc zegt de voorzitter dat de bewoners twee jaar geleden al volledig geïnformeerd werden. Maar er kan op een zeker moment niet meer meegedeeld worden dan wat er op dat moment bekend over hoe het zit en wat de keuzes zijn. Het gaat om een omvangrijk project, met technische uitgangspunten wat wel en niet mogelijk is, om wel of niet veel geld, om de belangen van de bewoners en van Vlieland. Juridisch is het niet altijd verantwoord om alle informatie meteen te verstrekken. Juridische informatie die op straat ligt kan leiden tot een groot nadeel voor de gemeente. Het burgerjaarverslag is inderdaad te laat waarvoor excuses, aldus de voorzitter, maar het komt er aan in een prachtige uitvoering. Als de raad nu besluit om die 3.000,- niet te begroten voor het volgende jaar, dan komt er helemaal geen burgerjaarverslag, dus het is wellicht beter het te laten staan. Aangaande de bepaalde actiepunten die de fracties uitgevoerd wensen te zien zegt de voorzitter dat men toch voorzichtig moet zijn met de belasting van het ambtelijk apparaat. In die zin is Vlieland een kwetsbare gemeente, met een 1 op 1 bezetting en er moet opgepast worden dat er achterstanden ontstaan. Voor wat betreft de onduidelijkheden over de verantwoordelijkheden binnen de gemeente zegt de voorzitter dat de Grondwet hierin toch heel duidelijk is. De invoering van het duale systeem en nu de invoering van de gekozen burgemeester, met vermijding van de Grondwet, leidt wel tot onduidelijke omstandigheden. De burgemeester is voorzitter van het college, van de raad en heeft ook een eigen portefeuille, waar ligt dan zijn loyaliteit? Op de vraag of de voorzitter zich verkiesbaar zou stellen bij de invoering van een gekozen burgemeester zegt hij geen antwoord te willen geven. 13 van 19

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 15