ALGEMENE BESCHOUWINGEN VAN HET ABV "Meneer de voorzitter, geachte college en geachte raadsleden. De ABV is niet optimistisch gestemd over het komende jaar en de jaren daarna. Dit naar aanleiding van de bezuinigingen van de regering. Vele taken worden naar de gemeente gedirigeerd. Dit betekend een zwaardere belasting voor u als college, raad en de gemeenteambtenaren. Het zal dan ook een hele prestatie worden om de voornemens ten uitvoer te brengen en een sluitende begroting rond te krijgen voor de volgende jaren. Wij waarderen ten zeerste dat er een sluitende begroting voor ons op tafel ligt. Voor de komende jaren moeten er dus weer impopulaire maatregelen worden genomen. Belasting en heffingen. Betreffende de OZB-belastingen, als het gebruikers-gedeelte wordt afgeschaft dan kunnen wij instemmen dat het eigenaars-gedeelte in fases wordt bijgesteld. Precariorechten zoals die worden gepresenteerd kunnen wij mee in stemmen. Toeristenbelasting is reeds ingevuld. Met de hondenbelasting zijn we het overeens dat meerdere honden met 50% wordt verhoogd en wij zien graag een mogelijkheid om honden die op het eiland meegenomen worden door toeristen, ook een belasting opgelegd kan worden. De ABV is geen voorstander van kwijtschelding hondenbelasting, uitzonderingen daargelaten, b.v. ouderen, alleenstaande ouderen die dan door de gemeente individueel beoordeeld kunnen worden. De afvalstoffenheffing heeft een dekking van 83% wij zien een mogelijkheid om dit enige procenten op te trekken, door een proef van een jaar voor particulieren het tuinafval en grof huishoudelijke afval op het daarvoor bestemd terrein en de daarvoor reeds bekende uren, aan te leveren. Verkeer, vervoer en waterstaat. Ook dit jaar is er weer het een en ander gebeurd aan het onderhoud aan wegen. Badweg en de Kampweg zien er weer keurig uit, met de opmerking dat de zijkanten van de Kampweg voor gedeeltes een rommelige aanblik geeft. Tevens is het ABV van mening dat een eenrichtings verkeer op boven genoemde wegen geen optie is. Sommige onderhoudswerkzaamheden zijn aan de dure kant, zoals de Molenglop en de Dennenlaan, daarom vragen wij van de gemeente om meer offertes aan diverse uitvoerders uit te laten gaan. Voor de Postweg in 2005 kan een goedkopere variant worden gezocht, daar er door de sluiting van het kamp en het niet-gebruik van zware lastwagens, met een toekomstige raadsbesluit, ons wegennet minder zwaar word belast. Wij verwachten van het College eerdaags een voorstel, betreffende maatregelen tegen het zwaar-verkeer c.q. groot-verkeer. Openbare orde en veiligheid. Er is veel waardering voor de hulpverleningsdiensten, daarom vinden wij het zeer belangrijk dat de opgeleide mensen in hun taken en opleidingen op een hoog niveau gehouden worden. Er is en wordt veel geinvesteerd aan gebouw en materiaal voor de brandweer, maar toch vragen wij dat er meer gekeken wordt naar de houdbaarheid-data van materialen, want aan veel slijtage is het niet onderhevig, ondanks intensieve oefeningen. Wij verwachten van de ambtenaar brandpreventie alle begrip hiervoor. Wij vragen ons ook af wat is de reden geweest om het dak van de garage te verhogen met beton-elementen, ons inziens had dit op een goedkopere manier gerealiseerd kunnen worden. Recreatie en toerisme. Wat het toerisme betreft zien we een positieve ontwikkeling, zie met name de overzettingen van de rederij Doeksen. Al een groei van meer dan 3%, hopen dat deze trend zich voortzet. Hoewel de overnachtingen op de camping dalende zijn, zien wij het initiatief van de SRV met belangstelling tegemoet, dit betreffende de uitbreiding met 50 lodges. Wat zijn de plannen, na de renovatie, met het gebruik van de Reddingsboot-schuur. Wij zien graag dat er gezamelijk ook met de Culturele Collectief kleinschalige aktiviteiten ingepast worden. Wat is de achterliggende gedachte voor de bibliotheek, om deze te betrekken in de centralisatie kinderopvang/basisschool, eventueel uitbreiding gemeentehuis? Wat is de bedoeling van het item "grasmaaimachine" in de kolom Cultuur en Recreatie? Sociale voorzieningen en maatschappelijke dienstverlening. Bouwvoorzieningen kinderopvang/peuterspeelzaal met integratie bibliotheek refereren we naar het vorige item. Openbare werken. De ABV vindt het belachelijk dat de reparatie aan het gemeentehuis door wateroverlast reeds enige jaren werd uitgesteld. Dit moet onmiddelijk worden aangepakt, uitstel leidt vaak tot hogere kosten. Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Heeft de gemeente de intentie om de huizen van Detentie over te nemen? Zo ja, op de zelfde basis als de drie reeds aan ons woonbestand toegevoegde woningen of overweegt U koop? Is de overweging koop, dan wijzen wij u op de financieele extra lasten, die dan erg hoog zullen oplopen, gelet op de projecten die nog 8 van 19

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 10