Algemene Beleidstoelichting bij begroting 2004 Naast de aanbiedingsbrief bij de begroting 2004 en de in de beleidstoelichting opgenomen Toelichting bij de begroting 2003, is onderstaand een aantal toelichtingen op de verschillende beleidsterreinen opgenomen. Algemeen. De laatste jaren is een trend waarneembaar van groeiende aandacht voor veiligheid en handhaving. Ook de gemeente krijgt hiermee in de privaatrechtelijke sfeer meer en meer te maken. Dit heeft als consequentie dat een aantal reguliere budgetten structureel zijn verhoogd in verband met verplichte keuringen van gereedschappen en materieel en aanpassingen op het gebied van ARBO-wetgeving. Voor dit laatste is een apart bedrag opgenomen. Personeelsformatie. Onlangs heeft de Arbo Unie een "Risico-Inventarisatie en -Evaluatie" uitgevoerd bij de gemeente. Hieruit is gebleken dat de gemeente weliswaar oog heeft voor arbeidsomstandigheden, maar dat het de gemeente ontbreekt aan een structuur om continue verbetering en veiligstelling van arbeidsomstandigheden te garanderen. De Arbo Unie adviseert daarom een arbocoördinator aan te wijzen. Deze arbocoördinator kan erop toezien dat het arbobeleid bij alle medewerkers "tussen de oren" komt. Er is een inhaalslag te maken. Wanneer hier geen uren voor worden vrijgemaakt, is de kans groot dat ARBO evenals de afgelopen 4 jaar onderaan de prioriteitenlijst belandt, waardoor de gemeente op veel punten nog niet aan de wettelijke verplichtingen zal voldoen. Per 1 maart 2004 vervalt 0,2 fte voor de tijdelijke inhaalslag brandpreventie. Voorgesteld wordt, om deze 0,2 fte tijdelijk te verlengen voor 2 jaar om de wettelijk verplichte acties uit te voeren, en ARBO-aangelegenheden onderdeel van de organisatie te maken. Voor extra maatregelen is tevens extra budget voor 2004 voorgesteld. Na twee jaar moet ARBO in de organisatie gemeengoed zijn, en zullen de 0,2 fte overbodig geworden zijn. Huisvesting ambtelijk apparaat en bestuur. Met het gereedkomen van de tijdelijke uitbreiding van het gemeentehuis is de noodzaak tot verbouwing even niet meer aanwezig. De investeringskosten die hiervoor waren geraamd kunnen worden uitgesteld totdat de unit na 5 jaar moet worden verwijderd. Tot die tijd kan naar een oplossing worden gezocht, zo mogelijk in combinatie met andere gemeentelijke gebouwen en voornemens, zoals bibliotheek, kinderopvang, uitbreiding basisschool. In 2004 zullen alle mogelijkheden tegen het licht orden gehouden, zodat tijdig de voorbereiding kan worden ingezet om tot een definitieve oplossing te komen. 210 wegen. Medio 2003 is het wegenonderhoudsplan vastgesteld; daarin was groot onderhoud voor de Postweg gepland in 2004. Door de dit jaar gepleegde noodreparaties kan de weg echter weer 2 jaar veilig mee. Daarmee is tevens een bijdrage geleverd aan het oplossen van potentiële dekkingstekorten. In ruil voor het opschuiven van het groot onderhoud aan de Postweg is een aantal onderhoudswerken aan Wille de Vlaminghweg en Lutinelaan van 2005 naar 2004 gehaald, zodat de onderhoudsplanning niet gelijk al "opstroopt". 722 riolen en rioolgemalen. In het kader van de reconstructie van de Dorpsstraat zullen verschillende rioleringswerken worden meegenomen. Naast een gedeeltelijk noodzakelijke vervanging is het de bedoeling een aparte hemelwaterafvoer aan te leggen, waarmee enerzijds de wateroverlast in de Dorpsstraat wordt teruggedrongen, en anderzijds voor 2005 zal worden voldaan aan de basisinspanning, zoals verplicht. 723 Milieubeheer. Er is een voortdurend toenemende druk door hogere overheden op milieugebied. De gemeente kan hier maar in beperkte mate gevolg aan geven. In het milieuprogramma 2003-2007 zijn al diverse activiteiten uit de eerste jaren doorgeschoven naar latere jaren. Recent is op last van het Ministerie van VROM, onder regie van de provincie, een verbeterplan voor de milieuhandhaving opgesteld. Vóór 1 januari 2005 zal aan de gestelde de kwaliteitscriteria moeten worden voldaan. Hier zal in 2004 nog extra aandacht moeten worden gegeven. In de begroting van 2005 zal worden aangegeven of dit tot een verdere verruiming of verschuiving van activiteiten zal leiden. Verwacht mag worden dat het actief bodembeheer in 2004 eindelijk gestalte gaat krijgen, als de provincie na een lange aanloop een raambeschikking afgeeft. De gemeente zal dan zelf de aanvragen voor grondverzet gaan reguleren, waar tot nu toe de provincie saneringsbeschikkingen afgaf. Dit zal

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 12