Onderwerp Aanbiedingsbrief bij de begroting voor het jaar 2004. Inleiding. Zoals gebruikelijk en noodzakelijk, wordt U een sluitende begroting gepresenteerd, MAAR Mocht de indruk gewekt worden dat door het gebruik van de bovenstaande tekst wel erg zuinig gedaan wordt over het bereikte resultaat dan is dat een goede interpretatie. In de aanbiedingsbrief voor de begroting van 2003 werd reeds gewag gemaakt van onzekerheden en omstandigheden die een negatieve invloed zouden kunnen hebben op het bestedingsniveau van de gemeente. Vermeld werd toen "Afgezien van de constatering, dat in de tijd de omstandigheden kunnen wijzigen, zijn er toch aanwijzingen die vermoeden dat het gedurende het jaar 2003, veranderingen van groot belang kunnen zijn". Op dit moment weten we dat een en ander het geval zal zijn. De immense bezuinigingen in het vooruitzicht gesteld tijdens de aanbieding van de rijksbegroting voor 2004 zullen voor de gemeentes grote gevolgen hebben. Zeker gelet op het feit dat gelet op de omvang van de reductie op de rijksuitgaven dat niet tot een jaar zal zijn beperkt, maar structurele doorwerking zal hebben voor een aantal jaren. Sprake is van een waterscheiding tussen de afgelopen 6 tot 10 jaar en de jaren die we tegemoet gaan. De constatering dat het hier alleen gaat om een financiële operatie is een te beperkte, de waterscheiding is vooral ook aanwezig als het gaat om het maken van maatschappelijke keuzes. De constatering dat met het aangekondigde regeringsprogramma de verzorgingsstaat ten grave wordt gedragen, is feitelijk een juiste. Of het maatschappelijk aanvaardbaar is zal afhangen van de wijze en de tijd waarin men de geformuleerde doelstellingen wil behalen. Gelet op het bovenstaande, is het nu al duidelijk dat van gemeentes veel inspanningen zullen worden verwacht op het maatschappelijk terrein tegen het licht van een negatief financieel beeld voor wat betreft de besteedbare middelen. De uitkering uit het gemeentefonds zal nauwelijks groei te zien geven. Het aantal doeluitkeringen zal verminderen en de te handhaven uitkeringen zullen in omvang worden verminderd. De aankondiging dat de verzorgingsstaat wordt beëindigd is een feitelijke mededeling, die schril afsteekt in relatie tot de gevolgen voor de samenleving en de individuele burger. De druk op de gemeentes naar ondersteuning en hulp zal dan ook toenemen, daar waar de faciliteiten gedeeltelijk of geheel zijn verdwenen. Het bestuur concludeert dat met de ambitie van de gemeente op alle beleidsterreinen terughoudend moet worden omgegaan, door heroverwegingen van beleid en het opnieuw onder de loupe nemen van de diverse projecten. Het zich houden aan de begroting en de geformuleerde uitgangspunten is ook voor de gemeente Vlieland noodzakelijker dan ooit. Als laatste onderwerp van de inleiding wil het bestuur de aandacht vragen voor de financiële risico's, voortkomende uit eerder gevoerd beleid of en met name de uitvoering daarvan. Voor Vlieland is dat het komende begrotingsjaar de bouwmisère in de Duinwijk, aangaande 24 woningen met mankerende fundering. Het is goed en noodzakelijk hiervoor de aandacht te vragen, zonder op de verantwoordelijkheden vooruit te lopen. Het bestuur is voornemens met betrekking tot problematiek en gevolgen in overleg te treden met de diverse overheden. Vroegtijdige informatie van bewoners en raad is noodzakelijk en zal door het bestuur optimaal worden nagestreefd. Aanpassing binnenlandsbestuur. Het dualisme en de daarmee beoogde burgerparticipatie, zoals dat in de wandelgangen heet "de betrokkenheid van de burger", is in uitvoering ruimschoots aan bod gekomen. Het is zeer positief te waarderen dat het gemeentebestuur zich ook onverkort heeft geconformeerd aan de uitvoering daarvan. Onwennig functioneren en zoeken naar de grenzen van eikaars verantwoordelijkheden is nog steeds een onderdeel van het invoeringsproces. Het zal naar verwachting nog even duren voordat ieder zijn plaats heeft gevonden of heeft onderkend in relatie tot andere functies in de ambtelijke en bestuurlijke organisatie. Door loyaal de veranderingen te aanvaarden heeft de gemeente Vlieland goede vooruitzichten op het voldoen aan de beoogde doelstelling, zowel in bestuurlijke opzicht als ten aanzien van de burgerparticipatie. Dat nog veel moet gebeuren om de kwaliteit binnen de bestuursmethodiek te verhogen is waar, zoals het verder gestalte geven aan de burgerparticipatie.

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 10