ly&cC^rZ^ De enige mogelijkheid waar de gemeente heeft gemeend te moeten meewerken is aan de bouw van de drie woningen op de Ankerplaats, deze mogelijkheid was reeds opgenomen in het bestemmingsplan van 1981. De overige nog 5 aanwezige kavels zijn in het kader van de compensatie geschrapt uit de mogelijkheden. Na 1975 zijn er nog woningen gebouwd. Voor de percelen waarvoor nu bebouwing wordt gevraagd is al sinds 1960 duidelijk dat geen bebouwing is toegestaan. In 1970, werden de laatste bouwmogelijkheden binnen het terrein Duinkersoord in het bestemmingsplan opgenomen. De woningen op de Ankerplaats zijn gebouwd in het kader van het bestemmingsplan 1981 om het tweede woningbezit in het dorp terug te dringen. Daarnaast is op verzoek van de SRV een aantal woningen gebouwd, welke geschikt zijn voor gehandicapten. Ook bij de behandeling van het bestemmingsplan Ankerplaats-Vliepark-Duinkersoord van 1981 is aan verzoeken voor de bouw van nieuwe woningen op percelen waarop geen rechten bestonden afgewezen. De raad van de gemeente Vlieland is van mening dat dit beleid, gezien de toenemende waarde die aan het natuurgebied wordt toegekend geen wijziging behoeft. Het bouwen van woningen tussen de reeds bestaande woningen zal het natuurlijke karakter van het terrein aantasten. 7. Voor de bouw van woningen in het zomerhuizengebied is geen compensatie noodzakelijk; Het sluiten van de Vliehors geeft genoeg compensatie voor de toekomst. Het compensatiebeginsel (structuurschema Groene Ruimte) gaat uit van areaal compensatie van eventuele aangetaste natuur, bij voorkeur in de vorm van natuur van dezelfde aard. Ook als er binnen het bestemmingsplan natuur wordt aangetast, (natuurgebied moet hier worden omgezet in zomerhuizen klasse A) kan compensatie noodzakelijk zijn als de gemeenteraad heeft aangegeven het natuurgebied belangrijk te vinden. Voor de compensatie is een zorgvuldige afweging noodzakelijk waarbij het algemeen belang een grote rol speelt. Het is onzinnig om vooruit te spelen op de sluiten van de Vliehors en dit ais compensatie te nemen. In het structuurschema militaire terreinen wordt de Vliehors als militair terrein gehandhaafd. De Vliehors heeft als eerste de bestemming natuurgebied met daarnaast een militair medegebruik. Mocht hieruit in de toekomst een compensatiemogelijkheid voortkomen dan heeft Vlieland die compensatie nodig voor zaken als toekomstige woningbouw e.d. Het beschikbaar stellen van compensatie voor particulier belang zou een te grote claim leggen op de compensatiemogelijk-heden voor Vlieland in de toekomst. Het claimen van toekomstige compensatie, zoals nu wordt voorgesteld is wettelijk niet mogelijk. 8. Er is een tegenstelling van beleid tussen de in het verleden positieve medewerking aan de Badhuys en de strandhuisjes en de nu gevraagde bouw van zomerwoningen op de bedoelde vrijliggende percelen. In de afgelopen jaren heeft de raad bepaald dat het karakter van het zomerhuizenterrein niet verder dient te worden aangetast (zie ook de twee genomen voorbereidingsbesluiten en de beperking in de voorschriften). Dat de raad in het verleden wel heeft meegewerkt aan een procedure voor het Badhuys heeft een eigen afwegingsgrond. Ook ten aanzien van de strandhuisjes heeft de raad een specifieke afweging gemaakt, (die erin heeft geresulteerd dat niet meer wordt meegewerkt aan de realisering van de stand huisjes) Voor elk plan zal de raad een eigen specifieke afweging maken. Het ene plan vergelijken met het andere gaat niet op. 9. Staatsbosbeheer en de vereniging van erfpachters hebben waarschijnlijk geen bezwaar tegen de mogelijke tussenvoeging van woningen in het zomerhuizenterrein. Van een dergelijke instemming is bij de gemeente niets bekend. Noch Staatsbosbeheer noch de Vereniging van erfpacht Duinkersoord hebben in die zin zienswijzen tegen het bestemmingsplan ingebracht. Het is de raad die het planologisch beleid gestalte geeft. Dat een pachter daarnaast eventueel toestemming nodig heeft van de eigenaar van de grond staat hier buiten. Dat heeft ook de eigenaar van een woning als hij deze wenst verbouwen, te slopen ofte herbouwen.

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 26