Uw raad geeft het beleid van de gemeente aan, binnen de grenzen van de mogelijkheden. Al sinds 1960 is voor de hier genoemde percelen duidelijk dat er geen bouwmogelijkheid op ligt. Er zijn naar de erfpachters van deze lege kavels toe nooit verwachtingen gewekt. Er is steeds een consistent beleid gevoerd ten aanzien van toevoegingen van kavels. Toevoeging van bouwmogelijkheden, anders dan nog waren toegestaan in het bestemmingsplan van 1981, tast de openheid van het terrein aan. Het zomerhuizenterrein heeft het karakter van zomenwoningen in het natuurgebied en wij zijn van mening dat het extra bouwen van woningen in de tussenruimten dat karakter aantast. Dit is al eens aangegeven door de raad bij de weigering van de vrijstelling in februari 2002. Venwijzing naar bouwmogelijkheden op het voormalig tenthuizencomplex is niet terecht. Destijds is meegewerkt aan het permanent maken van deze voormalige tenthuisjes omdat daardoor onder andere minder schade aan de natuur zou ontstaan. Het opbouwen en afbreken en de daarbij behorende vervoersbewegingen waren voor de natuur veel schadelijker dan het permanent maken van deze tenthuisjes. Op dit terrein De Kaap is niet meegewerkt aan toevoeging van woningen alleen aan het omzetten van het karakter van de tenthuisjes. De enige mogelijkheid waar de gemeente heeft gemeend te moeten meewerken is aan de bouw van de drie woningen op de Ankerplaats, deze mogelijkheid was reeds opgenomen in het bestemmingsplan van 1981. De overige nog 5 aanwezige kavels zijn in het kader van de compensatie geschrapt uit de mogelijkheden. 6. Na 1975 zijn er nog woningen gebouwd. Op de percelen waarvoor nu bebouwing wordt gevraagd is al sinds 1960 duidelijk dat geen bebouwing is toegestaan. De door appellant bedoelde percelen zijn bebouwd op grond van het bestemmingsplan van 1970, ook toen werd er geen bouwmogelijkheid voor de nu bedoelde kavels in het bestemmingsplan opgenomen. De woningen op de Ankerplaats zijn gebouwd in het kader van het bestemmingsplan 1981 om het tweede woningbezit in het dorp terug te dringen. Daarnaast is op verzoek van de SRV een aantal woningen gebouwd, welke ook geschikt zijn voor gehandicapten. Bij de behandeling van het bestemmingsplan Ankerplaats-Vliepark-Duinkersoord van 1981 is aan verzoeken voor de bouw van nieuwe woningen op percelen waarop geen bouwrechten bestonden afgewezen. De raad van de gemeente Vlieland heeft reeds uitgesproken van mening te zijn dat dit beleid, gezien de toenemende waarde die aan het natuurgebied wordt toegekend geen wijziging behoeft. Het bouwen van woningen tussen de reeds bestaande woningen zal het natuurlijke karakter van het terrein aantasten. 7. Voor de bouw van woningen in hét zomerhuizengebied is volgens de heer Van der Wal geen compensatie noodzakelijk; Het sluiten van de Vliehors geeft genoeg compensatie voor de toekomst. Het compensatiebeginsel (Structuurschema Groene Ruimte) gaat uit van areaal compensatie van eventuele aangetaste natuur, bij voorkeur in de vorm van natuur van dezelfde aard. Ook als er binnen het bestemmingsplan natuur wordt aangetast, (natuurgebied moet hier worden omgezet in zomerhuizen klasse A) kan compensatie noodzakelijk zijn als de gemeente heeft aangegeven het natuurgebied belangrijk te vinden. Hiervoor is een zorgvuldige afweging noodzakelijk waarbij het algemeen belang een grote rol speelt. Het is onzinnig om vooruit te spelen op de sluiting van de Vliehors en dit als compensatie te nemen. In het structuurschema militaire terreinen wordt de Vliehors als militair terrein gehandhaafd. De Vliehors heeft als eerste de bestemming natuurgebied met daarnaast een militair medegebruik. Mocht in de toekomst hieruit een compensatiemogelijkheid voortkomen dan heeft Vlieland die compensatie nodig voor zaken als toekomstige woningbouw e.d. Het beschikbaar stellen van compensatie voor particulier belang zou een te grote claim leggen op de compensatiemogelijk-heden voor Vlieland in de toekomst. Het claimen van toekomstige compensatie, zoals nu wordt voorgesteld is wettelijk niet mogelijk. 8. Er is volgens de heer Van der Wal een tegenstelling van beleid tussen de in het verleden positieve medewerking aan de Badhuys en de strandhuisjes en de nu gevraagde bouw van zomerwoningen op de bedoelde vrijliggende percelen.

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 20