Geluid De gedeeltelijke decentralisatie van het geluidbeleid naar de gemeentelijke overheden maakt eveneens onderdeel uit van de MDW-operatie. De beleidsruimte inzake geluid dient de komende jaren te worden vastgelegd in een gemeentelijk geluidbeleid. Hiertoe is door de beleidsmedewerker Milieu eind 2000 een cursus Modernisering Instrumentarium Geluidbeleid (MIG) gevolgd. Eind 2002 is een inventarisatie uitgevoerd naar de actuele geluidssituatie op Vlieland. In 2003 zal op basis van de verkregen gegevens de gewenste geluidssituatie kunnen worden bepaald en vastgesteld door uw raad. Professionalisering van de milieuhandhaving In het kader van het project professionalisering milieuhandhaving zal ook Vlieland een inspanning moeten leveren om te voldoen aan de landelijke normen. Dit project wordt door meerdere gemeenten in regionaal verband gezamenlijk opgepakt. Voor Vlieland betekent dit dat onder meer procedures op schrift moeten worden gesteld en dat er een verdergaande scheiding van vergunningverlening en handhaving moet worden doorgevoerd. Aangezien dit project niet in de beleidsvoornemens (financiële begroting 2003 is opgenomen (was nog niet bekend) is hiervoor geen budget aangevraagd. De kosten voor het uitvoeren van een probleemanalyse en het opstellen van een verbeterplan bedragen ca. 5.500. Daarnaast zal het professionaliseringsproces een aanzienlijke tijdinspanning van de beleidsmedewerker milieu vergen. Op 1 januari 2005 moet de gemeente voldoen aan de gestelde kwaliteitscriteria voor de milieuhandhaving. Project Duurzame Energievoorziening Vlieland (DEVI Eind 2000 heeft Nuon een aanvraag ingediend tot het plaatsen van twee (Mega)windturbines (elk 2 MW) in de directe nabijheid van het bedrijventerrein. Het plan omvat eveneens het plaatsen van 1 ha. zonnepanelen (1 MW) op de voormalige vuilstort te Vlieland. Aangezien in diverse plannen (nationaal en provinciaal), en op basis van de gemaakte internationale afspraken, plaatsing van windturbines in het PKB- gebied Waddenzee en dus op de waddeneilanden is uitgesloten heeft de gemeente Vlieland eind 2000 tegen Streekplan Windstreek 2000 beroep ingesteld bij de Raad van State. In 2001 is het project DEV nieuw leven ingeblazen en is samen met diverse partijen gezocht naar alternatieven. Begin 2003 heeft de gemeente Vlieland de fa. Altran Technologies opdracht verleend voor het uitvoeren van een haalbaarheidsstudie naar energiebesparing en decentrale opwekking van duurzame energie (woninggebonden) zoals zonnepanelen en zonneboilers. De resultaten van deze studie komen in de tweede helft van 2003 vrij. In juni 2003 heeft een gesprek plaatsgevonden met Nuon. De gemeente Vlieland heeft uit de door Nuon voorgelegde alternatieven gekozen voor het leggen van een kabel vanaf Texel en het gezamenlijk onderzoeken van de mogelijkheden tot het plaatsen van zonnepanelen (PV) op Vlieland. Nuon heeft aangegeven de procedures tot het leggen van de kabel zo spoedig mogelijk op te starten opdat binnen uiterlijk 3 jaar na heden de huidige elektriciteitscentrale plaats kan maken voor woningbouw. Naast de mogelijkheid tot afnemen van elektriciteit van de kabel is eveneens aangegeven dat Vlieland verder wil gaan met het ontwikkelen van plannen tot het realiseren van duurzame energiebronnen. Vlieland is dus niet verplicht tot afname van elektriciteit middels de kabel maar kan ook duurzame stroom leveren aan het vaste net. In 2003 en 2004 wordt met onder meer Electricité du France verder gezocht naar mogelijkheden om Vlieland te voorzien van duurzaam opgewekte energie. In 2004 zal eveneens een begin worden gemaakt met het actualiseren van het gemeentelijk energiebeleid (actualiseren energiebeleidsplan). Duurzame samenleving In het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP4) is een duurzame ontwikkeling gekozen als centraal thema. Een duurzaam beleid is gericht op het integreren van ecologische, economische en sociaal-maatschappelijke ontwikkelingen tot een leefbaar evenwicht. Concreet gaat het om het vergroten van de leefbaarheid van de omgeving, zowel voor het huidige moment als voor de toekomst. Het betekent zorgen voor een schone en veilige omgeving waarin mensen zich thuisvoelen en waarin ze op een prettige manier kunnen wonen, werken en recreëren. Milieubeleid is dan onderdeel van duurzaamheids- of leefomgevingsbeleid. Komende jaren dient onderzocht te worden op welke wijze binnen de gemeente Vlieland, gelet op de kleinschaligheid en unieke leefomgeving en problematiek, invulling kan worden gegeven aan het begrip leefomgevingsbeleid.

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 13