Raadsvergadering 28 juli 2003 Agendapunt 9 Onderwerp Verordening toelage uitwonende studerenden gemeente Vlieland 2003 Aan de leden van de raad der gemeente Vlieland, Inleiding Op 1 augustus 2001 is de Wet tegemoetkoming studiekosten (WTS) gewijzigd in de Wet tegemoetkoming onderwijsbijdrage en schoolkosten (WTOS). In verband met de extra kosten voor (gedwongen) uitwonend zijn hebben de Waddengemeenten in aanvulling op de WTS vanaf 1 augustus 1996 een aanvullende regeling met het rijk afgesproken. Vanaf deze datum was het op basis van de WTS niet meer mogelijk om, afhankelijk van het belastbare inkomen van de ouder, een financiële compensatie te ontvangen voor de extra kosten van uitwonend zijn van de eilander leerlingen (niet zijnde degene die onder de Wet studiefinanciering vallen). Op grond van deze stelselwijziging is de aanvullende regeling met het rijk opgesteld. De eilandgemeenten voeren deze regeling uit overeenkomstig een gemeentelijke verordening. De gemeenten worden hiervoor tot en met 2002 apart via het gemeentefonds gecompenseerd. In verband met de werking van de aanvullende regeling hebben de Waddengemeenten en het rijk afgesproken de regeling in het voorjaar van 2002 te evalueren. Op basis van deze evaluatie kan het rijk bepalen of en zo ja op welke manier en in welke mate de regeling naar de toekomst wordt gecontinueerd. In maart 2002 hebben we de regeling met het rijk geëvalueerd. De resultaten hiervan zijn in OOW-verband met de andere Waddeneilanden besproken (zie onder kopje "Evaluatie aanvullende regeling"). De wijziging van de WTS in WTOS betekent dat de gemeentelijke verordening moet worden aangepast. Gelet op de evaluatie die we in maart 2002 met het rijk hebben gehouden en het vervolgoverleg in OOW- verband is gewacht met het wijzigen van de verordening. In praktische zin wordt de wijziging van de WTS in WTOS al toegepast bij de uitvoering van de gemeentelijke verordening. De andere Waddengemeenten hebben we via OOW over de wijzigingen geïnformeerd. De wijziging (in verhouding komen meer aanvragen in aanmerking voor een aanvullende toelage) betekent een verhoging van het benodigde budget. Hiervoor heeft het rijk de Waddengemeenten tot en met 2002 apart financieel gecompenseerd. Wijziging verordening De wijziging van de WTS in de WTOS komt er globaal op neer dat in situaties waar het belastbaar inkomen van de ouders hoger is dan het zogenaamde "grensinkomen" er via een glijdende inkomensschaal (hoe hoger het inkomen hoe groter de korting) en een telkinderensystematiek (hoe meer kinderen per gezin binnen deze wet meetellen hoe lager de korting) nog recht kan bestaan op een tegemoetkoming op basis van de wet en een tegemoetkoming van de gemeente op basis van de verordening. De berekening van de korting via de glijdende inkomensschaal en de telkinderensystematiek zoals dat in de wet is opgenomen is in de verordening is opgenomen. De korting kan afhankelijk de hoogte van het belastbaar inkomen en het aantal kinderen oplopen tot 100%. Op het moment dat deze grens wordt bereikt bestaat geen recht meer op een aanvullende toelage op basis van de verordening. De beoordeling van een aanvraag op basis van de verordening wordt gebaseerd op de beschikking van de Informatie Beheer Groep (IB-groep). Dit betekent dat de gevolgen van de WTOS in de verordening moeten worden verwerkt. Bijgevoegde verordening is aangepast aan deze wijzigingen. Daarnaast heeft de verordening een aantal redactionele wijzigingen ondergaan. De verordening zullen wij als coördinerende gemeente in dit kader tevens op de andere Waddenzeegemeenten uitzetten (adviseren gemeentebesturen). Evaluatie aanvullende regeling In maart 2002 hebben we namens de Waddengemeenten met een afvaardiging van het Ministerie van OC W, Ministerie van BZ en het Ministerie van Financiën de aanvullende regeling geëvalueerd. Naar aanleiding hiervan zijn onder ander de volgende afspraken gemaakt: Vanaf 2002 krijgen de Waddengemeenten gezamenlijk structueel 130.000,- per jaar. Dit bedrag is gebaseerd op historische gegevens (uitgaven gemeenten als gevolg van de uitvoering van de verordening) en de ophoging als gevolg van de wijzigingen van de WTS in WTOS.

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 15