gemeente De raad van de gemeente Vlieland, Gelezen: het voorstel van het college van burgemeester en wethouders d.d. 17 juni 2003; Gelet op: de bepalingen in de wegenverkeerswet 1994, het reglement verkeersregels en verkeerstekens 1990 (RW) ,het besluit administratieve bepalingen inzake het wegverkeer (BABW) en de Algemene wet bestuursrecht; Overwegende: Op grond van artikel 15, eerste lid van de Wegenverkeerswet 1994 moet een verkeersbesluit worden genomen voor de plaatsing of verwijdering van de in artikel 12 van het BABW genoemde verkeerstekens, alsmede voor de onderborden voor zover daardoor een gebod of verbod ontstaat of wordt gewijzigd. Uit het oogpunt van: - het verzekeren van de veiligheid op de weg; - het beschermen van weggebruikers en passagiers; - het instandhouden van de weg en het waarborgen van de bruikbaarheid daarvan; - het minimaliseren van overlast voor alle belanghebbenden; Is het gewenst om: De veiligheid van de "zwakke" verkeersdeelnemer te bevorderen alsmede schade aan het wegdek te beperken door het sluiten van alle wegen op Vlieland voor gemotoriseerd verkeer, uitgezonderd invalidenvoertuigen alsmede het stellen van nadere regels inzake lengte en gewicht van voertuigen c.q. voertuigcombinaties waarvoor ontheffing, als bedoeld in artikel 87 RW, is verleend. in belangrijke mate bepaald door aldaar heersende rust grote natuurwetenschappelijke, landschappelijke en Motivering: - Het karakter van het eiland Vlieland wordt alsmede door de aanwezigheid van cultuurhistorische waarden; - Het eiland is van grote betekenis vanuit een oogpunt van natuur en landschapsbescherming en van openluchtrecreatie; - Onbeperkte toelating van gemotoriseerd verkeer op de wegen levert ernstig gevaar op voor aantasting van het karakter en de functie van de omgeving waarin de wegen zijn gelegen; - Het is daarom noodzakelijk de wegen gesloten te houden voor alle motorvoertuigen; - Een dergelijke geslotenverklaring strekt tot behartiging van het belang als bedoeld in artikel 2, lid 3 sub b van de wegenverkeerswet; - Uw raad heeft aangegeven de toelating van zwaar en lang verkeer eveneens te willen beperken. Motivering hiervan is gelegen in het feit, dat zwaar en lang verkeer onevenredige schade aan de wegen toebrengt, en dat zwaar en lang verkeer uit een oogpunt van de veiligheid voor de zwakkere weggebruiker en ook vanuit toeristisch oogpunt als ongewenst moet worden beschouwd. De schade die aan onze wegen ontstaat bestaat hoofdzakelijk uit: - wasbordvorming; - uiteendrijven van bestrating, door gebrek aan fundering bij zware belasting; - kantschade, door het elkaar passeren van grote voertuigen, die daarvoor deels de berm in moeten; - bochtschade, door lange voertuigen die bochten te krap (moeten) nemen. Bij het ontwerpen van een regeling is rekening gehouden met wat op dit moment gangbaar is, de consequenties voor de belanghebbende weggebruikers, en regelingen elders. Onderzoek in een vergelijkbare gemeente, te weten Schiermonnikoog, heeft aangetoond dat beperkende maatregelen voor wat betreft lengte en gewicht van voertuigen, de onderhoudskosten van de wegen substantieel zouden kunnen verlagen met 50 Belangenafweging De gevolgen voor ondernemers die door deze regeling beperkt zouden worden, manifesteren zich hoofdzakelijk in: - meerkosten door vaker overladen en/of meer ritten - hogere bootkosten vanwege verdelen over meer vrachtauto's (b.v. bij betonmixers)

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 27