Raadsvergadering 30 juni 2003 Agendapunt 10 Onderwerp Verkeersbesluit zwaar/lang verkeer Aan de leden van de raad der gemeente Vlieland, Uw raad heeft aangegeven de toelating van zwaar en lang verkeer te willen beperken. Motivering hiervan is gelegen in het feit, dat zwaar en lang verkeer onevenredige schade aan de wegen toebrengt, en dat zwaar en lang verkeer uit een oogpunt van de veiligheid voor de zwakkere weggebruiker en vanuit toeristisch oogpunt als ongewenst moet worden beschouwd. De schade die aan onze wegen ontstaat bestaat hoofdzakelijk uit: -wasbordvorming, door gebrek aan fundering; -uiteendrijven van bestrating door te grote belasting; -kantschade, door het elkaar passeren van grote voertuigen, die daarvoor deels de berm in moeten; -bochtschade, door lange voertuigen die bochten te krap (moeten) nemen. Bij het opstellen van voorwaarden voor een regeling is rekening gehouden met wat op dit moment gangbaar is, de consequenties voor de belanghebbende weggebruikers, en regelingen elders. Onder andere de geldende regeling op Schiermonnikoog is hierbij interessant; hier heeft men gekozen voor een beperking van het totale voertuiggewicht tot 25 ton, en een maximale voertuig lengte van 12 meter, of een samenstel van voertuigen van 16 meter. Onderzoek daar heeft aangetoond dat wanneer men deze beperkingen niet langer zou hanteren, de onderhoudskosten van de wegen substantieel hoger zouden komen te liggen (ordegrootte 50%). Het weren van vrachtauto's met niet-meesturende voor- of naloop(achter)assen zou nog een extra bijdrage aan het behoud van de wegen kunnen leveren; dat effect bepaalt zich echter met name tot bochten. Daarnaast is de handhaafbaarheid lastig, met name bij vrachtauto's die met een tijdelijke ontheffing naar Vlieland komen. Andere overwegingen zijn: -de lengte van een normale bus bedraagt maximaal 12 meter; bij de aanbesteding van het openbaar vervoer op Vlieland werd echter een maximum lengte van 10 m verlangd. -de lengte van een normale vrachtauto bedraagt maximaal ca. 9 meter -de lengte van een personenauto met aanhanger bedraagt ca. 10 m -een vrachtauto met stukgoederen overschrijdt een gewicht van 25 ton niet -3-assige vrachtauto's met bulkgoederen (zand, puin) kunnen al naar gelang de belading 30 ton of zwaarder zijn -het maximale gewicht van de huidige vuilniswagen bedraagt 32 ton, de nieuwe vuilniswagen weegt vol maximaal 21,5 ton. Ter vergelijking is van de noordelijke provincies een overzicht opgesteld van de gemeenten waarin verschillende beperkende maatregelen van kracht zijn. Dit overzicht ligt op de gebruikelijke wijze ter inzage. Het voorgaande overziend, komen de volgende uitgangspunten voor een nieuwe regeling naar voren: -het maximum voertuiggewicht te beperken tot 25 ton; -de maximale lengte van een voertuigcombinatie voor alle wegen te beperken tot 10 meter; -voor Havenweg en bedrijventerrein een uitzondering te hanteren tot max. 45 ton, en een maximale lengte van de voertuigcombinatie tot 18 meter; -een overgangstermijn te hanteren tot 1 januari 2004; -tijdelijke ontheffingen van bovenstaande beperkingen alleen verlenen voor situaties waarin aantoonbaar geen alternatieven voorhanden zijn (ter beoordeling aan B&W). De gevolgen voor ondernemers die door deze regeling beperkt zouden worden, manifesteren zich hoofdzakelijk in: meerkosten door vaker overladen en/of meer ritten hogere bootkosten vanwege het verdelen van goederen over meer vrachtauto's (b.v. bij betonmixers) Deze kosten kunnen geheel of gedeeltelijk worden doorberekend aan de afnemers (van detailhandel, aannemers, goederentransport). Het is op voorhand moeilijk aan te geven hoe groot het kostenverhogend effect zal zijn.

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 25