De voorzitter zegt toe dat het college hier op terug zal komen. Naar aanleiding van de besluitenlijst van 11 maart 2003, punt 4, vraagt de heer Gieles naar het Rapport Samenwerking Natuurcentra Waddeneilanden. Hij heeft gelezen dat de raad hiervoor een ton ter beschikking moet stellen. De voorzitter antwoordt dat het hier gaat om Europese subsidies en dat het een Leader-project betreft, (met name een 'koepelproject') wat wil zeggen dat iedereen het Leader-gebied meedoet met een zelfde voorziening, in dit geval de natuurcentra. De ambities van de vier eilanden op zich liggen echter erg verschillend, met bedragen van 1 tot 24 miljoen, en dat past dus niet binnen zo'n koepelproject. Daarom wordt het in dit rapport teruggebracht tot normale proporties. De financieringsmogelijkheid bij Leader zijn vrij ruim, maar in het geval van een koepelproject kunnen die nog ruimer liggen, maar de gemeente zal altijd een bedrag zelf moeten reserveren wat je zelf opbrengt. Het college denkt hierbij, als de subsidie wordt aangevraagd, aan 100.000 Euro, maar zover is het nog niet. Op dit moment werkt de local actiongroup aan een voorstel. Er wordt ook aan gedacht om het Molenproject erbij te betrekken bijvoorbeeld als startpunt van excursies maar dit is nog niet helder. Naar aanleiding van punt 2, het jaarverslag brandweer/hulpverlening 2002 merkt de heer Gieles op dat het een keurig verslag betreft. Hij heeft gelezen dat er blijkbaar twee soorten uurvergoedingen bestaan, de ene is een vaste VNG-vergoeding, en de tweede is er één die de gemeente Vlieland zelf heeft vastgesteld. Dit is een vergoeding die wordt verstrekt voor de tijd die er wordt gestoken in bijvoorbeeld het volgen van cursussen. Er worden vaak snipperdagen opgenomen en dit kan oplopen tot wel acht snipperdagen per jaar. De vergoeding hiervoor is erg laag. Werkgevers zijn steeds minder bereid om hun werknemers vrij te geven voor hun werk bij de brandweer/hulpverlening omdat ze de kosten niet kunnen verhalen op de gemeente. Hij vindt dat er voorwaarden geschapen moeten worden om het in dienst treden als vrijwilliger zo aantrekkelijk mogelijk te maken. De voorzitter zegt hierop dat ook het bestuur serieus bezig is met de brandweer. De eisen die worden gesteld aan de vrijwilligers bij de brandweer zijn enorm gestegen, het betreft hier praktisch een beroepsopleiding. Men is soms maanden aan het blokken om de door de rijksoverheid vereiste papieren te halen. Toch betreft het hier geen dienstbetrekking maar geschiedt alles op een basis van vrijwilligheid. Het brandweerkorps op Vlieland is bovendien één van de hoogst opgeleide korpsen van Friesland. Dit houdt eigenlijk geen gelijke tred meer met het begrip vrijwilliger. De eisen die gesteld worden aan de apparatuur kosten ook een vermogen. Zou je vrijwilligers betalen naar hun opleidingsniveau en het verzuim bij de eigen werkgever financieel compenseren, dan wordt de vrijwillige brandweer in Nederland praktisch een onmogelijkheid. Dan wordt het een betaalde, hoog opgeleide dienst en dit is voor een gemeente niet op te brengen. Hetzelfde geldt voor de ambulancedienst. De VNG is momenteel bezig hier toch iets op te verzinnen. De hele hulpverlening draait toch voornamelijk op hoog opgeleide vrijwilligers en op het moment dat die afhaken heb je een maatschappelijk probleem. Dus de heer Gieles heeft wel gelijk aldus de voorzitter, maar daarmee heb je het probleem niet opgelost. De heer Gieles zegt dat de vergoeding nu wel érg laag is en vraagt of de raad na kan denken over een verhoging. De voorzitter antwoordt dat dit dan wel moet in samenhang met de financiële consequenties. Besloten wordt de ingekomen stukken voor 1 tot en met 11 voor kennisgeving aan te nemen, en aan punt 12, petitie gemeenteraad Beuningen, steun te betuigen. 6. Discussie keuze afvalinzamelingsmiddel De heer Veenstra zegt dat de opening van de VDK voor het ophalen van grof vuil aan de kleine kant is. Qua prijs en storingsgevoeligheid is er niet veel verschil. De onafhankelijke leging is positief maar als je tegelijk kleine en bedrijfscontainers wilt legen dan moet je eerst een handeling verrichten. Hij wijst er op het belangrijk te vinden dat de mensen die ermee moeten werken erbij betrokken worden. De heer Potiek zegt dat in het voorstel ten onrechte staat dat de VDK korter is dan de huidige vuilniswagen. Ook de gewichtsverdeling per as klopt niet. Voorts merkt hij op het jammer te vinden dat dit allemaal zo lang duurt. De heer Visser zeat dat de WD het met de PvdA eens is dat het lang heeft geduurd na het vorige voorstel. Hij vraagt waaruit de leaseprijs is opgebouwd, wat is er wel en niet in meegenomen. Bij de medewerkers van de buitendienst is naar voren gekomen dat ze voorkeur hebben voor het Geesink- systeem. Mevrouw De Leng vraagt op welk moment Fryslan Miljeu de huidige vuilniswagen over zou nemen, bij aanvang van de proef of hierna bij aanvang van het lease-contract. 2

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 4