Raadsvergadering 28 april 2003 Agendapunt 10 Onderwerp afvalinzamelingsmiddelen ^meerite Aan de leden van de raad van de gemeente Vlieland, Op 25 november 2002 gaf uw raad aan, naar aanleiding van een voorstel van het college van B&W, waarbij een aantal alternatieven voor de toekomstige inzameling van bedrijfs- en huishoudelijk afval op een rij waren gezet, het alternatief kraakperswagen stationaire pers verder uit te werken. In de raadsvergadering van 31 maart werd aangegeven dat de raad haast wenste te maken met de realisering van de nieuwe wijze van inzamelen. Het college van B&W heeft vervolgens op 8 april in principe besloten om over te gaan tot de aanschaf van een Geesink-Kiggen persinstallatie, na consultatie van het seniorenconvent. Het seniorenconvent heeft hiermee op 10 april ingestemd. Vervolgens is op 11 april opdracht verleend aan Geesink-Kiggen voor het leveren van een stationaire pers. Als alles volgens plan verloopt, moet deze voor de zomervakantie kunnen worden geleverd. Hoewel daarmee de facto een besluit over de persinstallatie is genomen, moet voor de goede orde dat besluit de iure nog door de raad worden bekrachtigd. De haast om tot opdrachtverlening te komen is ingegeven door het steeds slechter gaan functioneren van de huidige vuilnisauto. De nieuwe opzet staat of valt met de aanwezigheid van een nieuwe pers; aanschaf of leasen van een nieuwe auto is in zekere zin secundair; zonder pers kan een kraakperswagen niet goed functioneren. Overigens zal de stationaire persinstallatie geschikt zijn voor het accommoderen van verschillende typen kraakperswagens. Stationaire pers De kosten voor levering en plaatsing van de pers belopen volgens offerte 98.450 excl. BTW, inclusief het plaatsen van de container. De bijbehorende perscontainers worden door Afvalsturing Friesland bekostigd. Afvalsturing Friesland zal ook voor bestelling zorgdragen. De bijkomende kosten betreffen de huur van een 60-tons kraan voor de assemblage van de pers, enige kleine aanpassingen aan de rand van het bordes, en het aanbrengen van een reling aan het bordes over een lengte van ca. 5 m, bij elkaar te ramen op ca. 10000. De totale kosten voor de pers komen hiermee uit op afgerond ca. 110.000 excl. BTW, zodat de kosten ruim binnen het begrote budget van 160.000 blijven. vuilnisauto Voor de vuilnisauto blijven er nog twee opties: Het leasen van de door Fryslan Miljeu aangeboden DAF met VDK-belading of het verwerven van een nieuwe Geesink auto die vervolgens in een lease-constructie bij Fryslan Miljeu wordt ondergebracht. Het leasen van een auto bij commerciële bedrijven blijkt ongeveer twee maal zo duur te zijn. Het is ook mogelijk de auto zelf aan te schaffen, maar gezien de ondersteuning die Fryslan Miljeu kan bieden bij een lease-constructie gaat daar de voorkeur van het college naar uit. Naast het leasen van de DAF-VDK heeft Fryslan Miljeu ook een nieuwe offerte uitgebracht voor het leasen van een DAF-Geesink wagen van dezelfde afmetingen als de vorig jaar gedemonstreerde Geesink-auto van 10m3. De leasekosten komen daarmee op 27.500 tegenover 24.500 voor de VDK. In beide gevallen moet met enige kosten voor klein onderhoud worden rekening gehouden. DE VDK-auto wordt door Fryslan Miljeu uitsluitend een jaar op proef aangeboden. Tussen De Geesink en VDK-auto bestaan enige verschillen: De Geesink-wagen is ca. 70 cm korter dan de VDK De nuttige inhoud is gelijk (bij aangepaste offerte FM) Het gewicht zal dan ongeveer gelijk zijn. De maximale aslast van de VDK is iets minder, omdat het gewicht over 3 assen wordt verdeeld ipv 2 Met de VDK kan geen groot grof huishoudelijk afval worden ingezameld Het beladingssysteem van Geesink is 'degelijker' dan dat van de VDK De breedte van beide wagens is hetzelfde De leasekosten van de VDK zijn ca. 3000 jaar lager dan van een 10m3-Geesink. Voor de auto is in de begroting 2003 een ruimte aangegeven van 16.400 per jaar aan kapitaallasten. Bij het aangaan van een leasecontract neemt Fryslan Miljeu de huidige vuilnisauto over tegen boekwaarde (per 1/1/03: 33.108, per 31/12: 22.072). Voor de waarde van het moment van overname geldt het naar

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 35