Raadsvergadering 28 april 2003 Agendapunt 8 Onderwerp Reconstructie en onderhoud Kampweg en Postweg Aan de leden van de raad der gemeente Vlieland, Inleiding Onlangs is door het KOAC de toestand van wegdek en fundering van Kampweg, Postweg en Polderweg visueel en met metingen en boringen geïnventariseerd. Op basis hiervan heeft men een advies opgesteld over hoe (ook op langere termijn) het onderhoud van deze asfaltwegen verzekerd kan worden. Hierbij zijn verschillende alternatieven uitgewerkt. De rapportage van het KOAC ligt op de gebruikelijke wijze ter inzage. In het navolgende worden de 3 beschouwde wegen kort toegelicht. Kampweg Uit de (visuele) inspectie en metingen blijkt, dat de restlevensduur van de Kampweg gering is, en over meer dan de helft van de weg feitelijk al ten einde is. Een belangrijke oorzaak blijkt gelegen in het feit dat de in 1995 aangebrachte fundering niet gebonden is, en daardoor, in combinatie met de dunne laag asfalt waar indertijd om financiële redenen voor gekozen is, niet voldoet om voldoende levensduur te bewerkstelligen. Mede hierdoor zijn op diverse plaatsen scheuren en craquelé ontstaan. De geringe wegbreedte (tot bijna 1m smaller dan de smalste delen van de Postweg en de gemiddelde oorspronkelijke breedte van de Badweg), gecombineerd met onverstevigde wegkanten, leidt ertoe dat op veel plaatsen lichte tot ernstige kantschade is ontstaan. Dit is nog versterkt door de wateroverlast van de laatste jaren. Het KOAC concludeert dat het als onderhoudsmaatregel geplande aanbrengen van een slijtlaag onvoldoende is om de levensduurte verlengen. De constructieve achteruitgang van de weg zal onverminderd voortgaan, en na enkele jaren zal de weg er visueel hetzelfde, constructief zelfs slechter bijliggen. Om een economische levensduur van 10-15 jaar te garanderen komt het KOAC, na uitwerking van een 6-tal alternatieven, tot het volgende, economisch beste alternatief: reparatie van de slechte weggedeelten verstevigen van de wegkanten met betongranulaat en hergebruik van grasstenen (indien gewenst/noodzakelijk kunnen op een later moment grasstenen op het granulaat worden aangebracht) overlaging met 30-50 mm asfalt van de gehele Kampweg van Havenweg tot Badweg. De geraamde kosten voor dit alternatief bedragen 138.330, excl. BTW Postweg Zoals bekend is de toestand van de Postweg het slechtst in Bomenland. Uit inspectie en metingen blijkt, dat de fundering in het algemeen als voldoende kan worden beschouwd. Er zijn geen aanwijzingen dat de fundering oorzaak van de technische achteruitgang is, behalve het gedeelte door Bomenland. De maatgevende schade is randschade, veroorzaakt door de relatieve smalheid van de weg in combinatie met onvoldoende verstekte wegkanten. Het KOAC adviseert op basis hiervan de wegkanten van de gehele lengte van de Postweg aan beide zijden te voorzien van betongranulaat afgedekt met grasstenen, en het overlagen van de weg. De geraamde kosten van deze maatregel bedragen voor de gehele Postweg 785.460. In dit geval worden over de gehele lengte aan beide zijden van de weg betongranulaat en doorgroeistenen toegepast. (Een door KOAC voorgesteld duurder alternatief is niet verder uitgewerkt) Wanneer de Postweg in zijn geheel zou worden aangepakt bestaat de mogelijkheid om middels fietssuggestiestroken de verkeersveiligheid te vergroten. Door de psychologische versmalling van de weg zal de gemotoriseerde weggebruiker minder geneigd zijn (te) snel te rijden. Bovendien kan voor dit onderdeel wellicht subsidie worden verkregen mede op basis van de gegevens die nu voorhanden zijn. Een subsidiebeschikking zal niet voor de zomer afgegeven kunnnen zijn, waardoor de totale aanpak dan pas in 2004 zijn beslag zal kunnen krijgen. Wanneer geen subsidie wordt verkregen zal de Postweg zonder fietssuggestiestroken worden uitgevoerd. Polderweg De Polderweg verkeert, op enige lokale punten na, in redelijke staat. Voor het behoud van de weg op temijn beveelt het KOAC aan de slechte plekken te repareren en het gehele wegvak te voorzien van een oppervlaktebehandeling door het aanbrengen van een slijtlaag. Met deze maatregel moet de Polderweg weer 10 jaar vooruit kunnen. Het aanbrengen van een slijtlaag op asfaltwegen is overigens een normale

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 26