\(UcC^r^> Raadsvergadering 28 april 2003 Agendapunt 6 Onderwerp Droogvallen in Waddenzee buiten 200 meter grens van betonning/bebakening n gemeente J L Aan de leden van de raad der gemeente Vlieland, Het droogvallen van boten binnen de gemeente Vlieland is geregeld in het bestemmingsplan Waddengebied. Buiten de op de kaart aangegeven gebieden (zie bijgevoegde kaart) is het ankeren en droogvallen van vaartuigen langer dan 48 aaneengesloten uren aangegeven als strijdig gebruik. Daarnaast is het droogvallen geregeld in de gemeentelijke verordening Waddenzeegebied, zoals deze door de raad is vastgesteld op 9 april 1990. In de aanwijzing Staatsmonument Waddenzee II (1993) is de afspraak over het droogvallen, zoals die trilateraal is gemaakt in Esberg, uitgewerkt. In deze aanwijzing is de bepaling opgenomen dat schepen mogen droogvallen in een gebied binnen 200 meter van de bebakening en betonning. Het gedrag van alle gebruikers blijft daarnaast vallen onder artikel 16 van de Natuurbeschermingswet "het is verboden een beschermd natuurmonument te verontreinigen, daarin planten of takken uit te steken, te plukken, af te snijden ofte vervoeren, dieren te verontrusten, te vangen ofte doden of zulks te pogen of in het algemeen daarin schade aan de natuur toe te brengen." De belangenorganisaties hebben aangegeven dat de huidige regelgeving niet duidelijk is. Men wil door een gedragscode meer duidelijkheid scheppen in het droogvallen. In de vergadering van het Regionaal Coördinatie College Waddenzeegebied (RCW) van 17 februari 2003 is het droogvallen aan de orde geweest. Namens het Overleg Orgaan Waddeneilanden (OOW) is er op aangedrongen om bij een wijziging van beleid de gemeenteraden van de eilanden te consulteren over dit onderwerp, vooruitlopend op een wijziging welke in het nieuwe bestemmingsplan kan worden opgenomen. De gemeenteraden van de OOW gemeenten worden gevraagd mee te werken aan een proef van vier jaar, ingaande het seizoen 2003 waarbij accoord wordt gegaan met een verruiming voor het droogvallen. Het is de bedoeling dat het ministerie van LNV, de provincies en de gemeenten bereid zijn de gedragscode gedurende 4 jaar uit te proberen. De stuurgroep Waddenprovincies en de watersport-organisaties zorgen voor maximale bekendheid van de code bij de betrokken overheden en bij de watersport-organisaties. Een jaarlijkse evaluatie maakt deel uit van het experiment. De gedragscode geeft aan hoe men zich zonder schade aan te brengen aan de natuur op het wad dient te gedragen Om handhavend te kunnen optreden dient de code (convenant tussen watersporters en en het ministerie) juridisch te worden verankerd. Het vaststellen van een gemeentelijke verordening kost te veel tijd omdat men in het seizoen 2003 al met het experiment wenst te beginnen. Daarom is er voor gekozen dat de gemeenten de intentie uitspreken om te komen tot een proef voor een periode van 4 jaar, op basis van de gedragscode, met ais doel informatie te verzamelen voor toekomstige aanpassing van de regelgeving. De zogenaamde artikel 17 gebieden op grond van de Natuurbeschermingswet blijven gesloten en in de gebieden waar militair medegebruik geldt worden eventuele schippers door defensie gevraagd te vertrekken in verband met mogelijk gevaar. Als iemand de gedragscode overtreedt kan alsnog handhavend worden opgetreden op grond van de 200 meter regel. Alleen bij het slagen van het 4-jarig experiment zal het initiatief worden voortgezet

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 21