J F 3 APR. 2003 Wie organiseert de week? Hoe ziet de week er precies uit? Dinsdag 16 september: De aftrap Woensdag 17 september: Op voeten en fietsen naar school - 3VO A Z j-* Aan College van Burgemeester Wethouders De gemeenteraad Ambtenaren Betreft: verzoek tot deelname van uw gemeente Geachte heer/mevrouw, Nr. AZ Typ BZ Ondw Soo Arch RO Mil GW Jur Fin Comp Seed Burg Weth Copy .Adv B&W B&W besluit nr. datum An akk. T bespr vka sterdam, 1 april 2003 Ook in uw gemeente is het ongetwijfeld een bekend beeld: ri|öh auto's rondom basisscholen zorgen voor zóveel verkeersonveiligheid, dat nog meer ouders besluiten hun kinderen per auto naar school te brengen. Waarmee ze de vicieuze cirkel zélf in stand houden. Bedrijven geven jaarlijks veel geld uit om te zorgen dat hun werknemers gezond blijven, terwijl ze ook simpelweg het fietsen naar het werk zouden kunnen stimuleren. De verkeersdrukte is groot (tijdens bijvoorbeeld koopavonden) terwijl hoogwaardig openbaar vervoer eéh uitstekend alternatief kan vormen en autodaten kan zorgen voor structureel minder auto's. Daarom wordt er van 16 tot en met 22 september 2003 in heel Europa een week georganiseerd die als doel heeft mensen op een prikkelende manier de voordelen te laten ervaren van diverse vormen van mobiliteit: lopen, fietsen, het openbaar vervoer en autodaten. Het is de bedoeling om het bewustzijn bij mensen te vergroten dat de manier waarop zij zich verplaatsen grote gevolgen heeft voor het milieu, de veiligheid en leefbaarheid in hun wijk én hun gezondheid. En zodoende hun gewoontegedrag, ten aanzien van het gebruik van de auto, te doorbreken. Ons verzoek aan uw gemeente is om actief aan de week mee te doen én om de week te gebruiken om duurzame mobiliteit, nog méér dan normaal, tot speerpunt te maken van uw vervoersbeleid. In deze brief leest u hoe u kunt meedoen. De week is in Europa een initiatief van de Europese Commissie. Stichting LOAZ, een stichting ter bevordering van duurzame mobiliteit, is in Nederland de initiatiefnemer van de week. De ministeries van VROM en Verkeer en Waterstaat ondersteunen de week financieel. De organisatie van de week is in handen van Milieudefensie, in samenwerking met 3VO, reizigersvereniging ROVER, de Stichting voor Gedeeld Autogebruik én het samen werkingsverband tussen Fietsersbond, COS Nederland en NIGZ. De week is bovendien een samenwerking tussen gemeenten en burgers die het initiatief een warm hart toedragen. Bij burgers kunt u denken aan de achterban van de deelnemende organisaties, maar natuurlijk ook aan buurtcomités, ouders van (basis)school kinderen of leden van milieucentra. We hopen dat uw gemeente particulier initiatief steunt en stimuleert en dat u de week zélf op een ambitieuze manier organiseert. Op deze dag wordt de week op een ludieke manier afgetrapt. U kunt hierbij op landelijk niveau denken aan bijvoorbeeld kamerleden die op de fiets naar de Ridderzaal gaan (het is immers Prinsjesdag) of bekende Nederlanders die met het openbaar vervoer naar hun werk gaan. Op deze manier wordt de aandacht van het publiek en de pers op de week gevestigd. Ons verzoek aan uw gemeente voor dinsdag 16 september: zorg voor een leuke aftrap die de aandacht vestigt op de week. Denk hierbij bijvoorbeeld aan een fietsactie met prominenten uit uw gemeente. Freek de Jonge sprak er al over: "Komen de ouders de kinderen in hun auto's van school halen, want het is voor de kinderen veel te druk om alleen in het verkeer naar huis te lopen. En waarom is het veel te druk? Omdat de ouders de kinderen in hun auto's van school komen halen!". Op deze dag willen we stimuleren dat ouders met hun kinderen zoveel mogelijk lopend en fietsend naar school gaan. Ons verzoek aan uw gemeente voor woensdag 17 september: tref op deze dag maatregelen die het aantrekkelijk maken om lopend of fietsend naar school te gaan. Bijvoorbeeld door straten rond basisscholen tijdelijk af te sluiten voor autoverkeer en door oversteekvoorzieningen veiliger te maken. We vragen u om bij de scholen en de ouders van schoolgaande kinderen in uw gemeente deze dag onder de aandacht te brengen. Bovendien vragen wij Burgemeester en Wethouders aan de actie deel te nemen door hun kinderen te voet of fietsend naar school te brengen.

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 18