De heer Gieles zegt dat de fractie van de PvdA bij de ontvouwing van de plannen rond de Vliestroom er mee in kon stemmen dat daar opnieuw een hotel zou komen. Toen echter de enorme omvang bleek qua bedden en hoogte van het gebouw, kon de PvdA niet meer direct achter het plan staan. Toen ineens het plan van een hotel bij de jachthaven zich aandiende, was dit voor de PvdA een mogelijkheid om van het enorme hotel op de lokatie Vliestroom af te komen. Er is daarom serieus naar de plannen gekeken en men is het eens met de portefeuillehouder dat het aan moet sluiten bij de bestaande bebouwing. De vragen zijn echter nog steeds niet beantwoord. Uit het verslag van de stuurgroep blijkt dat Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer zich verzetten tegen hotelbouw op de geschetste lokatie. De hele stuurgroep heeft uiteindelijk ingestemd met de schets zonder verblijfsrecreatie. Als dit soort instanties bij voorbaat bezwaar hebben dan mag je dit niet zomaar naast je neer leggen. Het besluit van 12 maart mag niet leiden tot stagnatie van de plannen jachthaven/bedrijventerrein. Overigens zegt de heer Gieles het jammer te vinden dat men maar een gedeelte van het rapport gekregen heeft, dit schept verwarring. Hij wil graag weten waaruit de opdracht aan RBOI en aan Arcadis bestond. Voorts zegt de heer Gieles dat de Vlielandse bevolking meer betrokken zou moeten worden bij deze plannen, bijvoorbeeld door middel van een referendum, want het 'leeft' wel. De heer Van der Mark antwoordt dat in de één na laatste vergadering van het ontwikkelingsproject Oosterseveld het voorstel gedaan is om dezelfde projectleider die zich bezighoudt met de jachthaven/bedrijventerrein, ook wat te laten zeggen over die verblijfsrecreatie. Dat is gedaan en de opzet hiervan was positief, maar al lezende kon je je afvragen bij sommige afwegingen kon je vraagtekens zetten. De conclusie was uiteindelijk vlees nog vis. RBOI is hetzelfde bureau wat door Staatsbosbeheer wordt gebruikt (bijvoorbeeld Paal 8, Terschelling), heeft een goede reputatie en is zeer bekend met de eilanden en Vlieland. De opdracht was om te komen tot een opvatting aan de hand van een ontwerp, zodat het een duidelijk beeld geeft van de uiteindelijke consequenties voor de omgeving. De heer Gieles zegt dat het opvallend is dat RBOI een vergelijking maakt tussen de Vliestroom en het havenhotel. De massa van het Vliestroom-hotel wordt benadrukt en bij de haven lijkt alles heel klein. De conclusie van RBOI is hemelhoog juichend. Het is oneerlijk dat zo'n opdracht wel werd gegeven aan RBOI en niet aan Arcadis. De uitslag was al duidelijk voor ik het gelezen had, aldus de heer Gieles. De heer Van der Mark zegt hierop dat er sprake is van één gebouw maar dat de RBOI blijkbaar toch gemeend heeft iets te moeten zeggen over de lokatie Vliestroom. Die afmetingen vallen kennelijk op. Maar het betreft hier een concept-rapportage die nog aangepast moet worden. Mevrouw De Leng zegt dat er door RBOI wel een waardeoordeel wordt gegeven maar voorbijgegaan wordt aan een aantal zaken. Komt dit nu doordat het rapport nog niet compleet is? Er wordt bijvoorbeeld niet ingegaan op wandel- en fietsroutes en de groen afscheiding rond het bedrijventerrein. Er wordt gezegd dat het hotel aldaar aansluit op de bebouwing maar volgens Arcadis komt er een groene afscheiding komt. De heer Van der Mark antwoordt dat die er ook komt. Ondanks het feit dat de raad wel zal besluiten tot het plan zonder verblijfsrecreatie, heeft de raad ook niet een inzicht in de infrastructurele voorzieningen van datgene wat het bedrijventerrein gaat worden maar dit was ook niet primair aan de orde. Er zal een nieuw bestemmingsplan gemaakt worden en de infrastructuur speelt hier een belangrijke rol in. De vraag die wel primair aan de orde was is welke weg maken wij om het bedrijventerrein te ontsluiten. De heer Visser zeat dat de vraag van mevrouw De Leng betrekking had op de weg om de haven heen die wellicht versmald zal worden door de aanleg van een hotel. Hij zegt dat het van belang is dat het goeie rapport van RBOI nu zo snel mogelijk bij de raadsleden terecht moet komen. De heer Van der Mark zegt dit toe. Voorts zegt hij dat het helder moet zijn dat het bestuur plannen ontwikkelt op basis van plannen (beleid) die er liggen. Dat is wat er nu gebeurt en het is geen verhaal van "hij" wil dat zo graag. Zeker is wel dat de keuze die gemaakt gaat worden belangrijk is voor Vlieland en dat is de reden dat het bestuur er op deze manier mee omgaat. De raad is verantwoordelijke voor burgerparticipatie. Als een referendum overwogen wordt dat hoort het bestuur dit graag van de raad. De heer Gieles zegt hierop dat het duidelijk is dat dit vanuit de raad moet komen. De raad moet zijn verantwoordelijkheid nemen bij het ontwikkelen en uitvoeren van beleid. Maar praten over een 3

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 5