Een beperkte uitbreiding in noordelijke richting is mogelijk voor het bedrijventerrein, maar verbindt hieraan wel enige voorwaarden. Eerst moet gekeken worden naar een optimalisering van het grondgebruik en een uitbreiding in noordelijke richting moet mogelijk gepaard gaan met de sanering van de vuilstort. Als randvoorwaarde is hierbij opgenomen dat een vergroting van het bedrijventerrein gepaard dient te gaan met een verbetering van de ruimtelijke en milieukwaliteiten. Tijdens het proces om te komen tot de ontwikkelingsvisie is gebleken dat een herschikking beperkt mogelijk is, wordt een optimaler gebruik van de grond voorgestaan door enkele functiewijzigingen voor te stellen en worden percelen met een strijdige bestemming wegbestemd. Een uitbreiding in noordelijke richting blijkt te maken te krijgen met strengere regels voor natuurbescherming. Dit gebied ligt in het Vogel- en habitatgebied en bevat primaire habitats. Hetgeen zou betekenen dat indien gekozen wordt voor een uitbreiding in noordelijke richting een lange en moeilijke procedure moet worden doorlopen die enkele jaren kan duren. Om deze reden is ook afgezien van het maken van een nieuwe rondweg langs de noordzijde van het bedrijventerrein. In de ontwikkelingsvisie is gekozen voor een beperkte uitbreiding in oostelijke richting en het herbestemmen van die natuurgebieden die nu nog liggen binnen het huidige bestemmingsplan Oosterseveld en daarmee buiten de Vogel en Habitatrichtlijngebieden. Niet dat dit zomaar kan, ook hier liggen natuurwaarden die moeten worden beschermd. Deze natuurwaarden vallen echter onder de Flora- en Faunawet en voor een ontheffings procedure is het niet noodzakelijk toestemming te verkrijgen van de Europese commissie door tussenkomst van het ministerie. Hiervoor is een kortere procedure mogelijk die in opdracht van het ministerie wordt uitgevoerd door Laser. Gedurende het proces is duidelijk geworden dat bewust omgaan met de schaarse ruimte een noodzakelijkheid is. Vragen moesten worden beantwoord als: is de ruimte echt nodig, kan het gewenste resultaat op een andere manier worden bereikt en kunnen functies die niet op het bedrijventerrein thuishoren worden verwijderd. Dit heeft onder andere geresulteerd in de wens tot een gewijzigde infrastructuur en het dubbel bestemmen/gebruiken van grond, zoals opslag van boten in combinatie met een parkeerterrein. haven Hoewel het aanbod van boten in de Waddenzee steeds toeneemt door de capaciteitsvergroting van havens in de kustgemeenten en het IJsselmeer, heeft de uitbreiding van de haven in de eerste plaats te maken met het feit dat door het huidige botenaanlegsysteem in de drukke zomermaanden een gevaarlijke situatie kan ontstaan. Door de haven uit te breiden en grotendeels te kiezen voor een boxensysteem is hierin verbetering te brengen. De fysieke uitbreiding van de haven zal niet of nauwelijks leiden tot meer aanlegplaatsen. Een en ander heeft te maken met het feit dat voor het aantal ligplaatsen in de passantenhavens in de Waddenzee een convenant is opgesteld (Watersportplan 1985). Een uitbreiding van de haven naar de zeekant is niet mogelijk door de regelgeving van de PKB en het Streekplan die uitbreidingen van havens alleen landwaarts toestaat. Bij de uitbreiding moeten een aantal andere zaken worden meegenomen. Het nieuwe havenkantoor moet zo worden gesitueerd dat optimaal toezicht op de haven mogelijk wordt. Er moet voldaan worden aan een optimaal voorzieningenniveau voor afgifte van afval. De haven moet verbeterd worden als aantrekkelijk recreatiegebied, niet alleen voor de boten maar ook voor de wandelaars en fietsers die elders op Vlieland verblijven. Dit alles heeft geresulteerd in een wens tot het verplaatsen van de dijk, het verbreden van het wandel en fietsgedeelte, het verplaatsen van het havenkantoor naar de zuidoostzijde van de haven met mogelijkheden tot onderbrengen van enkele externe ondergeschikte functies De kade van rijkswaterstaat krijgt een dubbelfunctie, naast overslag, wordt het ook wandelgebied. Om deze recreatieve functie tot zijn recht te laten komen zullen er regels moeten worden gesteld aan de overslag.

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 4