r4 Raadsvergadering 12 maart 2003 Agendapunt Onderwerp Reconstructie Haven/bedrijventerrein Aan de gemeenteraad, Al vanaf 1995 is er de wens om de haven/het bedrijventerrein te vergroten en anders in te richten. Om alle wensen en mogelijkheden te inventariseren is er in oktober 2001 een projectgroep in het leven geroepen waarin Staatsbosbeheer en de gemeente het initiatief namen en Arcadis werd aangezocht om het proces te sturen. In 2002 kwamen er vertegenwoordigers van de jachthaven en het bedrijventerrein in de projectgroep om de wensen van de gebruikers beter te kunnen verwoorden. Eind 2002 heeft de projectgroep een ontwikkelingsvisie gepresenteerd. Deze ontwikkelingsvisie moet gezien worden als een zwaarwegend advies ten behoeve van de besluitvorming. De haven en het bedrijventerrein vallen onder het bestemmingsplan Oosterseveld. Dit bestemmingsplan is vastgesteld op 16 december 1996 en goedgekeurd op 1 juli 1997. Binnen dit bestemmingsplan is er voor de haven een uitbreiding van het wateroppervlak mogelijk door toepassing van een wijzigingsbevoegdheid ex art. 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Deze uitbreiding geeft echter niet de mogelijkheden die nodig zijn om de haven volgens de nu bestaande wensen te wijzigen. Voor het bedrijventerrein was geen uitbreiding opgenomen in het vigerende bestemmingsplan, zodat werd besloten te kijken naar de meest optimale situatie en een voorstel te doen tot een integrale bestemmingsplanwijziging. Als wordt gekeken naar wijzigingen van een bestemmingsplan moet niet alleen naar de regelgeving worden bekeken maar ook moet deze regelgeving worden afgezet tegen de tijd die nodig is om het een en ander te realiseren. Op Vlieland heeft men naast de ruimtelijke wetgeving (streekplan en PKB Waddenzee) vooral te maken met natuurwetgeving (Ecologische Hoofdstructuur, Vogel- en habitatrichtlijn, Flora- en Faunawet en Natuurbeschermingswet) en andere belemmeringen als de Zeedefensie. Voor een meer uitgebreidere uitleg wordt verwezen naar de stukken die u in december heeft ontvangen onder de naam Haven/bedrijventerrein, Oosterseveld II Publiekrechtelijk afwegingskader (deze stukken liggen tevens ter inzage). In december 1999, laatst gewijzigd in oktober 2000 heeft de raad beleid neergelegd voor de toekomst van Vlieland in het structuurplan "Visie voor Vlieland". Ook voor de haven en het bedrijventerrein is hierin beleid opgenomen. Het structuurplan heeft een paar hoofdpunten van beleid, namelijk: eventuele uitbreiding van bebouwingsmogelijkheden uitsluitend toestaan op het oostelijk gedeelte van het eiland; concentratie van recreatie in het oostelijk deel en extensivering en natuurontwikkeling in het westelijk deel; streven van concentratie van bebouwingselementen, eventuele nieuwe bebouwing aansluiten op bestaande bebouwing; activiteiten die schade kunnen aanrichten aan natuur en landschap zijn alleen aanvaardbaar als het om een zwaar maatschappelijk belang gaat; waar mogelijk toepassen van meervoudig ruimtegebruik de hoogte van de bestaande bebouwing conformeren aan de bestaande bebouwingshoogten; voor verblijfsaccommodatie geldt: niet meer van hetzelfde, maar bevorderen van de differentiatie en kwaliteit productverbreding). Ten aanzien van dit specifieke gebied geeft het structuurplan aan. bedrijventerrein

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 3