gemeente f blijft en niet gaat veranderen in een Borkum of Scheveningen. De WD is van mening dat, hoewel we door het rijksbeleid bijna gedwongen worden om dingen te doen waarmee we ernstig afbreuk doen aan het karakter van ons eiland, we zeer voorzichtig om moeten gaan met dergelijke locaties en we er alles aan moeten doen om ruimte te krijgen op andere plaatsen." Vervolgens krijgt de heer Gieles van de PvdA het woord: "Voorzitter, het college is altijd voorstander geweest van een open en transparante gang van zaken, ook gericht op de inwoners van Vlieland. Als burgerparticipatie maggelden de openbare voorlichting in Hotel Bruin. Daar werd voorlichting gegeven over herinrichting bedrijventerrein/jachthaven. De inpassingvisie van "Vlieland groet u" komt op hoofdlijnen onder andere neer op: vergroten van de landschappelijke inpassing van het bedrijventerrein en het ruimtelijk optimaliseren van de kwaliteit van het havengebied als de entree van Vlieland. Hier kwam voor het eerst de hotelinpassingtoets van Arcadis aan de orde. Het college, was het college overigens unaniem? Vond dit onderzoek nogal negatief en besloot een second opinion opdracht te verstrekken aan RBOI, die een landschappelijke toets uitvoerde gericht op inpassing van een hotel aan de haven. Tevens werd een vergelijk gemaakt in zowel positief als negatief ten opzichte van het te bouwen hotel op de plek Vliestroom. Jammer dat het rapport pas op 26 februari aan de raad gepresenteerd werd en helaas helemaal niet inzichtelijk voor de inwoners van Vlieland. Dit vindt onze fractie een gemiste kans. Het uitgangspunt is: het toevoegen van verblijfsrecreatie binnen het bestemmingsplan Oosterseveld. Er moet dan wel van uit gegaan worden dat deze toevoeging geen of zo weinig mogelijk beperkingen mag opleveren voor de haven en/of bedrijventerrein. Dit is onzes inziens zeer moeilijk zichtbaar te maken, echter wel bestaat de vrees dat het bedrijventerrein en jachthaven binnen hun exploitatie, ondergeschikt zou kunnen en moeten worden aan de verblijfsrecreatieve waarden van een hotel. Daar waar de rapportage van Arcadis kritisch is ten aanzien van hotelbouw gaat RBOI er vanuit dat het hotel bij de haven landschappelijk zeer goed mogelijk is. Echter de opdracht aan beide bureaus was verschillend, want daar waar Arcadis slechts kijkt naar de bouw van een hotel bij de haven gaat het RBOI een soort van vergelijkend warenonderzoek doen van Vliestroom versus hotel bij de haven. Helaas worden de negatieve kanten van Vliestroom, dat overigens een door de raad goedgekeurd plan is en door de bevolking als feit geaccepteerd wordt, te zwaar aangezet, terwijl het hotel bij de haven nauwelijks enige kritiek krijgt te verwerken, doch wel aan stichtingsvoorwaarden moet voldoen. Naar de mening van de fractie van de PvdA staat dit haaks op de inpassingvisie van het plan "Vlieland groet u". Het realiseren van een hotel bij de haven roept bij een zeer groot deel van de volwassen Vlielander bevolking weerstand op. Wat is in dit geval wijsheid? Wetende dat het herbestemmen van het terrein Vliestroom ongetwijfeld grote voordelen kan opleveren ook al is de herbestemming in plannen en exploitatie nog volledig onduidelijk. Deze raad is gekozen door de bevolking van Vlieland en kan zo een duidelijke mening niet naast zich neerleggen! De fractie van de PvdA zal om bovenvermelde motivering niet instemmen met het toevoegen, binnen het bestemmingsplan Oosterseveld, van verblijfsrecreatie. Ook spreken wij uit niet mee te willen werken aan het zoeken naar een andere, mogelijk nog bijna onbedorven, locatie op de oostkant van Vlieland." De voorzitter antwoordt naar aanleiding van de opmerkingen van het ABV dat de initiatiefnemer van het hotel dezelfde is als de eigenaar van de Vliestroom. Er is een hotel voor die locatie ontwikkeld en dit hotel zag hij liever ontwikkeld aan de haven. Dit is een zaak die onderzocht kon worden en dat is ook gebeurd. Dit betekent niet dat de gemeente koste wat het kost de Vliestroom wil kopen. Als het havenhotel niet doorgaan dan gaat de Vliestroom door. Dat het RBOI een opdracht heeft gekregen de zaak vanuit landschappelijke visie te onderzoeken is waar, hierin is dit bureau ook gespecialiseerd en de verschijningsvorm van een hotel in datgebied is een punt van belang. Maar ook Arcadis had dit uitgangspunt. Op de opmerkingen van de WD zegt de voorzitter dat ook het bestuur geen bedoeling heeft van Vlieland een soort Borkum of Scheveningen te maken. De bedoeling is het aantal bedden zo divers mogelijk te benutten. Ook heeft het college de opvatting dat het nieuwe gebouw niet in een ongerept gebied mag komen maar dat er aanpalend aan bestaande gebouwen of objecten met dezelfde functies moet worden gebouwd. In dit geval zou dat zijn verblijfsrecreatie bij een groot recreatief object, namelijk de haven. Naar aanleiding van de opmerkingen van de PvdA zegt de voorzitter dat het niet de bedoeling was om het hotel De Vliestroom weg te schrijven. Er hadden op deze locatie andere functies voor het dorp een plaats kunnen krijgen, maar dat is een kwestie van keuzes. Op de vraag wat het college er van vindt zegt de voorzitter dat het college "er niet meer is" en ook niet mee stemt. Er is een bestuur en dat bestuurt en de raad houdt zich bezig met beleid en belangrijke uitvoeringen van beleid zoals bestuurplan en ruimtelijk beleid. Het bestuur heeft niet de positie om te zeggen dit is het voorstel van het college, zoals het vroeger ging, en daar moet u aanzienlijk rekening mee houden. Het bestuur heeft planologisch een voorkeur voor de invulling van recreatieve bedrijven bij recreatieve bedrijven en zo min mogelijk in open structuren bouwen. Maar men kon zich voorstellen dat anderen daar een andere opvatting over hebben en bovendien wilde het bestuur ook wel weten hoe dat er dan precies uit zou komen te zien. De keuze was er gewoon, en die werd niet veroorzaakt door een 3

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 17