XcCc*rvx) Aldus besloten in de openbare vergadering van de raad van de gemeente Vlieland d.d. 12 maart 2003, de griffier, R.A. Lanting, de voorzitter, R.D. van der Mark. 2. Mededelingen Er zijn geen mededelingen. 3. Spreekrecht Niemand van de publieke tribune heeft zich gemeld. 4. Reconstructie haven/bedrijventerrein Oosterseveld De heer Veenstra van het ABV krijgt het woord. "Voorzitter, nu de gemeenteraad moet beslissen op voorstellen van de reconstructie haven/bedrijventerrein al dan niet met de toevoeging van verblijfsrecreatie willen wij toch enkele kanttekeningen plaatsen. De argumenten dat verblijfsrecreatie niet wenselijk zou zijn volgens het rapport van Arcadis is al reeds aangegeven. Een hotel bouwen nabij een bedrijventerrein en jachthaven geeft veel overlast, met name het af- en aanrijden van het vrachtverkeer zullen de hotelgasten als overlast ervaren. De in de jachthaven verblijvende gasten evenzeer. Daar het hotel op de dijk gebouwd moet worden, wordt het onzes inziens veel te dominant. Dan hebben we nog de aanwezigheid van een heli landingsplaats met hangar, dit geeft veel geluid en stankoverlast. Tevens het inpassen van het havenkantoor in het hotel geeft het geheel te veel volume. En vergeet niet de aanwezigheid van een gas- en brandstofdepot. Ons eiland wil graag de uitstraling houden van rust en ruimte, wanneer men dan vanaf de Waddenzee het eiland nadert krijg je bepaald niet dat idee wanneer er een dergelijk groot dominant hotel verrijst. Het beeld en beleving zal onzes inziens zeer negatief beoordeeld worden. Met name de waterrecreant die met zijn boot in de haven ligt, want vanaf het water gezien staat er dan een zeer overheersend object van circa 15 meter hoog. De reden van productverbreding is geen sprake, daar de raad reeds het plan Vliestroom (hotelbouw) al heeft goedgekeurd (dus van hotelbouw is al sprake). Uw argument dat er dan centraal gelegen locatie vrijkomt voor centrumfuncties is op zich wel een goed argument, maar tot welke prijs. Want daar waar overheid of gemeente-instellingen belangstelling tonen voor bepaalde percelen of gebouwen dan verdwijnt bij verkopers het woord "vriendenprijs" uit hun vocabulaire. Want belangstelling tonen voor iets, heeft in vele gevallen prijsopdrijving tot gevolg. We stellen dan ook voor om alsnog een andere zoeklocatie, als u volhardt in het belang om de locatie Vliestroom te verwerven. Tevens hebben we nog een vraag, welk voorstel wordt nou door het gehele college gedragen. Wat was nou de opdracht van de gemeente aan het onderzoeksbureau RBOI< toch niet alleen maar met de landschappelijke aspecten. In het rapport van Arcadis was ook een nieuw havenkantoor ingepland, hierbij vinden wij ook dat dit niet een te dominant geheel moet worden, vooral de hoogte van circa 10 meter vinden wij niet acceptabel. In de breedte zouden we graag zien dat op kleinschaligheid een winkel en cafetaria (klein Horeca) ingepland worden. Samenvattend: het ABV vindt de uitbreiding haven/bedrijventerrein van groot belang. Een nieuw hotel is van onderschikt belang, zeker op deze locatie. Indien u het wel van groot belang acht om de Vliestroom te verwerven, adviseren we u toch, hoewel in uw beantwoording van 10 februari jongstleden duidelijk naar voren kwam dat u er niet voor zal kiezen om elders een zoeklocatie te vinden dit alsnog te overwegen. Hoewel het ABV niet zoveel met milieupartijen opheeft, als de keuze overblijft van alleen op de haven en anders niet, dan ziet ABV lever bomen langs de dijk dan een dominant hotel op de dijk." Vervolgens krijgt de heer Visser van de VVD het woord: "Voorzitter, de fractie van de WD is verheugd dat nu het moment is gekomen dat er een besluit kan worden genomen over de reconstructie van jachthaven/bedrijventerrein al of niet aangevuld met het hotelplan. Hoewel we nog de nodige op- en aanmerkingen over de procedure en de verschenen rapporten zouden kunnen maken zullen wij ons beperken tot hetgeen war het vanavond om gaat en dat is besluiten wat wel en wat niet. Het bouwen van een hotel op de haven kan in de ogen van de WD geen genade vinden en wel om de volgende redenen: Hoewel wij ons realiseren dat bouwruimte binnen het dorp schaars is en het hotel op de plaats van de Vliestroom misschien niet de ideale invulling van dit terrein is en het structuurplan de mogelijkheden biedt om een dergelijke functie naar het havengebied te brengen kunnen wij het plan zoals het ons gepresenteerd is niet goedkeuren. Een hotel met een lengte van 100 meter en een hoogte op de dijk van 11 meter is een aantasting van de contouren van Vlieland die wij niet acceptabel vinden. Nog altijd zijn er commentaren, ook van de initiatiefnemer van het hotel, over de helihaven die in het niet zou vallen bij een hotel van deze afmetingen. Ook is er in het plan ingezet op een kwaliteitsverbetering van de jachthaven en wanneer er een hotel van deze afmetingen op amper 10 meter van de eerste ligplaatsen zou verrijzen komt dit de kwaliteit van de haven zeker niet ten goede. Wij zouden er de voorkeur aan geven om met de initiatiefnemer en Staatsbosbeheer om de tafel te gaan en te kijken naar een andere locatie waarbij voor ons van het grootste belang is dat Vlieland ook Vlieland 2

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 16