Naar een nieuw bestemmingsplan Oosterseveld (Jachthaven bedrijventerrein) Het schetsplan voor de herinrichting van het haven/bedrijventerrein is gereed en zal binnenkort ter goedkeuring aan de raad worden voorgelegd. Een belangrijk punt van afweging is of de in dit plan voorgestelde veranderingen de toets van de vele op het gebied van toepassing zijnde regelgevingen kunnen doorstaan. Voordat het plan kan worden uitgevoerd dient immers een nieuw bestemmingsplan te worden opgesteld. Het schetsplan is in dit stadium opgeleverd conform de aan het begin van het project opgestelde randvoorwaarden. Recreatieve verblijfsaccommodatie is daarbij niet opgenomen. De vraag, of in het nieuwe bestemmingsplan rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van een verblijfsrecreatief object, is echter wel nadrukkelijk aan de orde. Mocht de raad zich daarvoor uitspreken dan zal het schetsplan worden aangepast alvorens de bestemmingsplanprocedure start. Het voorliggende schetsplan past in het structuurplan van de gemeente, waarin een uitbreiding van het bedrijventerrein was voorzien. Ook de aanvulling met een hotel is vanuit het structuurplan te motiveren. In het structuurplan werd nog uitgegaan van een uitbreiding van het bedrijventerrein in noordelijke richting, in de loop van het project is door inbreng van de Waddenvereniging en werkgroep Vlieland gebleken dat een uitbreiding in oostelijke richting verkieslijker is. Voor een hotel is geen extra uitbreiding nodig. Alle van belang zijnde plannen, wetten en regelgevingen zijn op een rij gezet. U vindt deze in detail toegelicht in de achtergrondsnotitie "Vigerend beleid hogere overheden op het gebied jachthaven/bedrijventerrein". De meest in het oog springende en gevoelige veranderingen die in het gebied worden voorgesteld zijn: het doortrekken van de Koremansweg naar de Havenweg, als centrale ontsluiting van het bedrijventerrein. Deze ontsluiting komt door een gebiedje dat in het huidige bestemmingsplan de bestemming duingebied heeft. De uitbreiding aan de oostzijde van het bedrijventerrein. Een deel van deze uitbreiding heeft op dit moment nog de bestemming duingebied. Beide elementen in het plan vereisen een ontheffing van de Flora- en Faunawet. Vooralsnog is voor deze gebiedjes niet gebleken dat van een externe werking van de Vogel- en Habitatrichtlijn sprake is. In het algemeen geldt dat bebouwing in de nabijheid van de Waddenzee qua hoogte dient aan te sluiten bij de bestaande bebouwing. Daarnaast moet nieuwe bebouwing plaatsvinden in de op basis van de 5e nota RO vast te leggen rode contouren. De invulling van dit laatste is echter, zeker voor wat de Waddeneilanden aangaat, nog onduidelijk. Het mag duidelijk zijn dat de nieuw op te richten elementen, zoals het havengebouw, een hotel, nieuwbouw bedrijven, in overeenstemming met de PKB Waddenzee zullen moeten worden uitgevoerd. Een hotel op de jachthaven betekent dat, dat er: geen appartementencomplex op de locatie Vliestroom wordt gebouwd - een verblijfsaccommodatie op de jachthaven komt andere mogelijkheden voor centrumfunctie op de locatie Vliestroom ontstaan een procedure op grond van de Ruimtelijke Ordening doorlopen moet worden voor de locatie Vliestroom voor aanpassing aan de nieuwe centrumfuncties Aanvulling van het schetsplan met een hotel is te verdedigen vanuit het structuurplan, de beddenboekhouding, en een verhoging van de recreatieve kwaliteit, zie de eerder genoemde achtergrondsnotitie. Een belangrijke aanvulling op de motivatie is het 'vrijspelen' van ruimte op een cruciale locatie in het dorp, de huidige Vliestroom, waar diverse centrumfuncties gerealiseerd zouden kunnen worden, wanneer de geplande bouw van het hotel aldaar niet doorgaat, Te denken valt aan een nieuw bezoekerscentrum, mogelijk gecombineerd met de VVV, een supermarkt, bank, in combinatie met woningen. Het vrijkomende gebied is daarmee van grote waarde voor de mogelijkheid om dergelijke functies te vestigen.Een aparte bestemmingtsplanprocedure voor de hotelaccommodatie is niet nodig, dit kan worden meegenomen in Oosterseveld II. Wanneer het hotel toch op de locatie Vliestroom gerealiseerd zou worden, betekent dat, dat er: op die locatie een appartementencomplex wordt gebouwd geen verblijfsaccommodatie op de jachthaven komt geen mogelijkheden voor centrumfuncties op de locatie Vliestroom ontstaan een nieuwe art. 19 lid 1 procedure doorlopen moet worden voor de aanpassing aan appartementen Eer hotel op deze locatie past binnen structuurplan en beddenboekhouding, maar voegt weinig toe aan de verhoging van de recreatieve kwaliteit. Voor de nadere oordeelsvorming staan de raad de volgende stukken ter beschikking: het schetsontwerp van Arcadis ambtelijke notitie "Vigerend beleid hogere overheden op het gebied jachthaven/bedrijventerrein 1 e ontwerp hotel advies Arcadis n.a.v. eerste ontwerp hotel B&W-besluit opdracht advies RBOI omtrent hotel jachthaven

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 12