Raadsvergadering 24 februari 2003 Agendapunt 6 Onderwerp Benoeming raadsgriffier Aan de leden van de raad der gemeente Vlieland, Als voorzitter van uw raad stel ik aan de orde de benoeming van de raadsgriffier. Met de invoering van de Wet dualisering gemeentebestuur is deze functie gecreëerd. Op grond van deze wet dient iedere gemeenteraad in Nederland uiterlijk op 7 maart 2003 een griffier te hebben benoemd. De functie van griffier mag niet worden uitgeoefend door de gemeentesecretaris. Om die reden heeft uw raad in april vorig jaar ingestemd met de tijdelijke benoeming van de heer R.A. Lanting door het college tot derde loco gemeentesecretaris, belast met de uitoefening van de taken van de raadsgriffier. Aan deze tijdelijke benoeming dient een einde te komen. De wet schrijft voor dat uiterlijk op 7 maart 2003 een griffier benoemd moet zijn door de gemeenteraad. Eind vorig jaar heb ik met de heer Lanting en de fractie-voorzitters van de fracties uit de gemeenteraad gesproken over het functioneren van de heer Lanting als griffier. Op basis van deze gesprekken kom ik met de volgende aanbeveling in de richting van uw raad inzake de benoeming van de raadsgriffier. Tiidsinvesterinq: Het is de heer Lanting de afgelopen zes/zeven maanden niet gelukt structureel een bepaald aantal uren per week vrij te maken ten behoeve van de raad. Niet omdat hij onvoldoende werkzaamheden zou hebben, maar omdat de combinatie met de overige bestanddelen uit zijn huidige full-time functie van bestuurlijk- juridisch medewerker dit eenvoudigweg niet toestond. Dat neemt niet weg dat ik samen met hem wel een inschatting heb gemaakt van het vermoedelijke aantal uren per week dat gewenst is voor een goed, inhoudelijk functioneren van de griffier, namelijk 18 uur, één en ander gerelateerd aan de beschikbare formatie voor griffiers in andere kleine(re) gemeenten. Inhoud functie: De functie van raadsgriffier bij de gemeente Vlieland is nog niet beschreven en gewaardeerd (daar wordt overigens op dit moment wel aan gewerkt). In de meeste personeelsadvertenties en ook op de site van de vernieuwingsimpuls staat een beschrijving van de functie die sterk overeenkomt met hetgeen mij als voorzitter van uw raad aanspreekt. Hierbij een aantal steekwoorden die ik belangrijk acht: adviseur/coach, inspirator, intermediair tussen college en ambtelijke dienst, het gezamenlijk uitwerken van beleid/initiatieven/amendementen. Maar boven alles vind ik het ontzettend belangrijk dat de griffier en de leden van de raad een goede vertrouwensband opbouwen. Ik vind dat de griffier en de fracties uit de gemeenteraad daar tijd in moeten investeren. Werkafspraken met het college en de gemeentesecretaris: Voor het goed functioneren van de griffier is een structureel overleg met de voorzitter van het college/raad en de gemeentesecretaris onontbeerlijk. Tevens dient de griffier m.i. betrokken te worden bij besluitvormingsprocedures waarin voor de gemeenteraad een rol is weggelegd Om die reden acht ik het van belang dat door de gemeenteraad een notitie/instructie wordt vastgesteld, aanvullend op de Verordening op de ambtelijke bijstand, waarin de procedures staan beschreven die voor het goed functioneren van het dualistische stelsel in z'n algemeenheid en de griffier/gemeenteraad in het bijzonder, noodzakelijk zijn. De ambtelijke organisatie en het college dienen zich samen met de raad aan deze procedures te houden. Daarnaast bepleit ik de invoering van een zgn. raadscommissie ter vervanging van (op termijn) de opiniërende raadsvergadering alsmede een verdere verdieping van het vragen-uurtje. Ook daarin zie ik een belangrijke taak voor de raadsgriffier. Aanstelling: De griffier wordt benoemd en ontslagen door de gemeenteraad. Ik stel uw raad voor de heer R.A. Lanting met ingang van 24 februari 2003 te benoemen als griffier van de raad van de gemeente Vlieland voor 18 uur per week. Omdat de heer Lanting ook als medewerker bestuurlijk-juridische zaken verbonden blijft aan de gemeente Vlieland zal zijn functie-beschrijving moeten worden aangepast aan de nieuwe situatie. Ik stel uw raad voor daartoe het college te verzoeken om afspraken te maken met de heer Lanting waarin zijn huidige functie met de functie van raadsgriffier wordt gecombineerd tot één functie. Deze afspraken moeten leiden tot een nieuwe functie-beschrijving en een daarbij passende bezoldiging. Vlieland, 12 februari 2003 R.D. Van der Mark, voorzitter

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 8