Raadsvergadering 24 februari 2003 Agendapunt 10 Onderwerp Gedragscode voor bestuurders gemeente Aan de leden van de raad der gemeente Vlieland, Het doel van de gedragscode voor bestuurders is om bestuurders een houvast te bieden bij het bepalen van normen omtrent de integriteit van het bestuur. De code kan de discussie stimuleren om lokaal tot regels te komen, waarbij rekening kan worden gehouden met specifieke omstandigheden. De code bevat regels zowel voor het bestuursorgaan in zijn geheel als voor bestuurders afzonderlijk. Onder bestuurders worden primair verstaan burgemeester en wethouders. De code kan naar analogie ook worden toegepast op raadsleden, indien noodzakelijk in aangepaste vorm. Het college stelt uw raad voor hiertoe te besluiten en de positie van raadsleden op te nemen in de gedragscode voor bestuurders. Met de aanvaarding van het wetsvoorstel tot dualisering van het gemeentebestuur zal de aanwezigheid van gedragscodes voor gemeenten per 7 maart 2003 verplicht worden gesteld. Raden hebben eventueel de mogelijkheid deze termijn met een jaar te verlengen. De code geeft niet per definitie regels die rechtskracht hebben, maar heeft vooral bestuurlijke en politieke relevantie. Bestuurders zijn pp de naleving van gedragscodes aanspreekbaar en wanneer zij zich er niet aan houden kan dat gevolgen hebben voor hun functioneren en voor hun positie. Overigens kan de rechtskracht van de code versterkt worden door deze onderdeel te maken van een verordening die op gemeentelijk niveau wordt vastgesteld. Niet voor alle regels ligt een dergelijke juridische verankering echter voor de hand. Naast deze code bestaan er voorschriften die in de wet of elders geregeld zijn, bijvoorbeeld over fraude, valsheid in geschrifte en over nevenfuncties. Dergelijke voorschriften zijn niet in deze code opgenomen. De code bevat zowel normen over hoe in een bepaalde situatie te handelen als regels over procedures die moeten worden gevolgd. Procedure-afspraken kunnen een onlosmakelijk onderdeel zijn van een gedragsregel en de transparantie en daarmee de controleerbaarheid vergroten. De code bestaat uit twee onderdelen. Deel I beschrijft een aantal kernbegrippen van integriteit en plaatst daarmee het vraagstuk in een breder kader. Zij vormen als het ware de algemene uitgangspunten voor de gedragscode. Deel II bevat de feitelijke gedragsregels, waarbij een aantal thema's wordt onderscheiden: algemene bepalingen belangenverstrengeling en aanbesteding nevenfuncties informatie aannemen van geschenken bestuurlijke uitgaven declaraties creditcards gebruik van gemeentelijke voorzieningen reizen buitenland Voor de opstelling van de code is mede gebruik gemaakt van bestaande voorbeelden in gemeenten en provincies.

Raadsnotulen | 2003 | | pagina 19