aadsvergadering 31 juli 1995 Agendapunt 12 Onderwerp bezwaarschrift tegen niet-nemen voorbereidingsbesluit Aan de leden van de raad der gemeente Vlieland, 27 maart jl., onder agendapunt 5, heeft uw raad besloten geen voorbereidingsbesluit te nemen ten behoeve van de bouw van een woon/winkelpand op het open perceel gelegen tussen Dorpsstraat 2 en 4. Dit besluit, in antwoord op een verzoek van de heer W.L. Zeelen te Terschelling, heeft ons college aan betrokkene kenbaar gemaakt per brief van 29 mei jl., nadat de notulen over deze vergadering door uw raad waren vastgesteld. De heer Zeelen heeft bij brief van 23 mei en 9 juni jl. bij uw raad een bezwaarschrift ingediend tegen het niet opnieuw nemen van een voorbereidingsbesluit. Wij adviseren u evenwel dit bezwaarschrift op grond van de Algemene wet bestuursrecht niet-ontvankelijk te verklaren en beargumenteren dit als volgt. De weigering tot het nemen van het voorbereidingsbesluit is een besluit in de zin van de Algemene wet bestuursrecht en meer specifiek een beschikking, omdat het een besluit is met een individueel rechtsgevolg. Tegen besluiten in de zin van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) kan beroep worden ingesteld (artikel 8:1 Awb). Maar op grond van artikel 7:1 Awb dient degene aan wie het recht is toegekend tegen een besluit beroep in te stellen bij een administratieve rechter, alvorens dat beroep in te stellen, éérst tegen dat besluit bezwaar te maken. De mogelijkheid van het instellen van bezwaar is daarmee afhankelijk van de mogelijkheid om beroep in te stellen. De bezwaarprocedure is als het ware het voorportaal van de beroepsprocedure. Op grond van artikel 8.5 Awb kan echter géén beroep worden ingesteld tegen een besluit, genomen op grond van een wettelijk voor schrift dat is opgenomen in de bijlage bij de Awb. In de bijlage bij de Awb staat artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening genoemd als besluit waartegen géén beroep kan worden ingesteld. Dit artikel betreft het voorbereidingsbesluit. Tegen het nemen van een voorbereidingsbesluit staat derhalve geen beroep open. Omdat de weigering tot het nemen van een voorbereidingsbesluit juridisch gelijk is gesteld met het nemen daarvan, staat ook tegen het niet-nemen van een voorbereidingsbesluit geen beroep open. Aange zien het maken van bezwaar zoals hierboven aangegeven afhangt van het recht tot het instellen van beroep, geldt hier dat ook geen bezwaar kan worden gemaakt tegen het niet- nemen van een voorbereidingsbesluit. Er zit echter een klein addertje onder het gras: enkele rechtbanken in Nederland stellen zich op het standpunt dat een beroep tegen het niet-nemen van een voorbereidingsbesluit niet-ontvankelijk is, andere rechtbanken zijn het oordeel toegedaan dat wél beroep kan worden ingesteld. De Raad van State heeft hier in laatste instantie nog geen uitspraak over gedaan. Hoe de Raad van State zal oordelen, is derhalve nog niet bekend. Wij adviseren u vooralsnog de hierboven omschreven formele interpretatie van de Algemene wet bestuursrecht te volgen en op grond daarvan het bezwaarschrift niet te behandelen, omdat het niet-ontvankelijk is. 1

Raadsnotulen | 1995 | | pagina 24