2.3 Budgetfinanciering Gelet op het programma van eisen hebben wij geconcludeerd dat model 2 daar beter op aansluit dan model 1. Dat betekent dus een keuze voor een model waarbij gestuurd wordt op hoofdlijnen. Tussen de gemeente en de instelling worden vooraf afspraken gemaakt over de te leveren prestatie in ruil voor een budget. Deze afspraken worden vastgelegd in een overeenkomst. Vanzelfsprekend kan een gemeente lopende een jaar zonodig aandacht vragen voor lopende zaken (signale ring), het is echter een verantwoordelijkheid van de instelling om te bekijken hoe daar op gereageerd dient te worden. Eén en ander is ook een kwestie van gemeen overleg tussen gemeente en instelling. 2.4 Verevening De overgang van verschillende subsidiesystemen naar één nieuw systeem brengt vereveningsproblemen met zich mee. Deze vereveningsproblemen zijn geringer als een keuze wordt gemaakt voor een verdeelsleutel op basis van inwonertal en aantal hulpeenheden via het zogenoemde combinatiemodel. Vandaar dat wij een keuze hebben gemaakt voor een combinatie van beide verdeel sleutels in de verhouding van 35-65. Deze verhouding is niet toevallig. In het Cap- rapport wordt namelijk een verhouding van 35 overhead en 65 directe hulpverle ning als wenselijk genoemd. In bijlage 1 treft u een rekenvoorbeeld aan wat dat betekent per gemeente. 2.5 Basispakket Voor alle duidelijkheid merken we op dat de subsidiesystematiek alleen geldt voor het basispakket. In bijlage 2 vindt u een nadere omschrijving van dat pakket. Voor overige produkten die een gemeente van de instelling wil afnemen zal ze bilateraal afspraken moeten maken. Te denken valt aan sociaal raadsliedenwerk, contractwerk zaamheden en dergelijke. De subsidiesystematiek houdt onder andere in dat de instelling zich verplicht het overeengekomen aantal hulpeenheden te realiseren. Het beleid van de instelling dient daarop te worden afgestemd. Dat betekent dat de instelling tijdig maatregelen dient te treffen als het aantal overeengekomen hulpeenheden niet wordt gehaald of wordt overschreden. Mochten er in dat laatste geval wachtlijsten ontstaan dan wordt of prioriteit gegeven aan de meest urgente gevallen of via bilateraal overleg tussen instelling en gemeente een oplossing gezocht. De nieuwe instelling voor maatschappelijk werk kan zich vinden in de gekozen subsidiesystematiek 2.6 Voorstel subsidiesystematiek Samengevat stellen wij u voor een keuze te maken voor een subsidiesystematiek op basis van budgetfinanciering, waarbij afspraken worden gemaakt tussen gemeente en instelling over het produkt (het basispakket, gekwantificeerd in aantal hulpeenheden) in ruil voor een budget. De hoogte van de subsidie wordt enerzijds bepaald door het inwonertal en anderzijds door het aantal hulpeenheden in de verhouding 35-65. Deze afspraken gelden voor 1997. Dat wil zeggen dat in 1997 het budget wordt berekend op basis van de genoemde systematiek.

Raadsnotulen | 1995 | | pagina 21