Het genoemde bezwaar dat de exploitatie van de zomerhuizen onder druk komt te staan en dat Vlieland zich hierdoor uit de markt zou prijzen wordt door ons niet onderschreven. De jaarlijkse bijdrage voor de baatbelasting van f.621,- lijkt ons niet zo hoog dat daardoor Vlieland zich ineens uit de markt zou prijzen. Daarnaast willen wij nog wijzen op de fiscale mogelijkheden van recreatiebedrijven, het voordeel van een schoner milieu en het vervallen van kosten van het uitzuigen van beer- en stapelputten. De motivatie van exploitatie achten wij derhalve ongegrond. De verwijzing naar de inkomsten uit de toeristenbelasting is begrijpelijk maar niet juist. Het is juist dat de Vlielandse economie afhankelijk is van het toerisme. Dat wil niet zeggen, dat de instroom van geld uit de toeristenbelasting vrij besteedbaar is voor de aanleg van rioleringen. Het geld is in de begroting reeds belegd in andere op de toerist afgestemde en niet kostendragende activiteiten. De in de begroting opgenomen functie cultuur en recreatie (negatief saldo f.843.704,-) is daarvan een goed voorbeeld. De heer de Haan heeft in zijn toelichting een aantal becijferingen gemaakt die met name het verschil in belasting berekent. In de bijgaande conceptbrief aan de heer de Haan wordt daar nog eens op ingegaan. Principieel oneens zijn wij het met de stelling dat met twee maten wordt gemeten en dat de eigenaren van zomerwoningen bijdragen in de kosten van van de overige aansluitingen. Bij zowel de aanleg van de riolering op het Posthuysterrein. de riolering van het bedrijventerrein en die van de zomerhuizen moet geld uit de gemeen telijk rioleringspot worden bijgelegd. Bungalowverhuur "Zevenster" betreurt de korte termijn tussen infomatie, besluit en uitvoering en daardoor het ontbreken van (in het verleden toegezegd) overleg. Bungalow- verhuur Zevenster noemt dit nu een vorm van overval waarbij gesommeerd wordt f. 7.000,- te betalen. Deze benadering van de Zevenster betreuren wij in hoge mate. Wij erkennen dat er snel besluiten genomen moesten worden, maar juist vanwege die snelheid is ruim voor de raadsvergadering informatie aan alle eigenaren verzonden. Pas na de besluitvorming in de gemeenteraad heeft de Zevenster om nader informatie verzocht en heeft die ook verkregen. Er is dus wel degelijk (zelfs voor de besluitvorming in de gemeenteraad) tijd gecreëerd voor overleg. De Zevenster zelf heeft van die mogelijkheid geen gebruik gemaakt. De vereniging Eigenaren (Tenthuizen) Duinkersoord wijst op de specifieke problematiek van de vereniging. Door de groepering van de huizen zijn de gemiddelde kosten per woning aanzienlijk lager dan gemiddeld. Men wijst er vervolgens op dat door een doorberekening van de werkelijke kosten juist een groep eigenaren in de belasting wordt ontzien, die deze in het algemeen gesteld ook het moeilijkst op kunnen brengen. De berekening van de vereniging klopt evenwel niet, wij komen bij een aanleg van de huisaansluitingen op het terrein door de eigenaren zelf uit op een voordeel van maximaal f. i.000,-. Wij zijn overigens bereid onder voorwaarden bereid mee te werken aan een eigen uitvoering door de vereniging zelf. Niet bereid zijn wij het omslagsysteem los te laten. Wij zien het gebied als één geheel en gelet op de onderlinge afhankelijkheid in de realisering en de beperking van de gemiddelde kosten per perceel, zijn wij niet bereid u een ander omslagsysteem voor te stellen. Het bezwaar dat in dit individuele geval de kosten lager zijn dan de gemiddelde kosten achten wij in algemene zin niet juist en voorzoverre op het onderdeel huisaansluitingen niet gegrond.

Raadsnotulen | 1995 | | pagina 12