-3- 3. Nota Tuskenspul in relatie tot gemeente Vlieland. Wij kunnen stellen dat de nota de zelfstandigheid van de waddeneilanden onverlet laat. Dat is een goede zaak. maar dit betekent ook - in het licht van de bestuurlijke vernieu wing- een grote uitdaging naar de toekomst toe. Gezien de bijzondere positie van de eilanden, zullen de verdere aanzetten ten aanzien van de taakverdeling, zoals deze binnen het totale pakket zullen worden voorgesteld, met grote aandacht worden gevolgd. Uitgangspunt van de bestuurlijke vernieuwing in Friesland is dat zoveel mogelijk taken bij gemeenten moeten worden ondergebracht. Als gevolg hiervan zuilen de regio's, waaron der de Regio Noord Friesland ophouden te bestaan. De regiotaken zullen op plaatselijk niveau worden neergelegd. Bovenlokale taken zullen naar de provincie gaan. De reeds genoemde uitvoeringsorganisatie zou op contractbasis werkzaamheden voor gemeenten kunnen gaan uitvoeren. Het is in deze van belang dat er volstrekte helderheid zal komen welk bestuur uiteindelijk kan worden aangesproken op te nemen besluitvorming. Duidelijkheid hierover is uit democratisch oogpunt volstrekt noodzakelijk. In de nota wordt de Vereniging van Friese Gemeenten (V.F.G.) als overlegforum genoemd tussen de gemeenten en de provincie. Bij de bepaling van de voorgestelde struktuur dient expliciet rekening te worden gehouden met een goede communicatiestruktuur. De V.F.G. dient daarnaast niet op zo'n wijze te worden opgetuigd dat deze de positie van de regio's zal gaan overnemen. Voor wat de uitvoeringsorganisatie betreft kan worden gesteld dat hieromtrent in dit stadium nog te weinig duidelijkheid bestaat. Het is een feitelijk gegeven dat ook onze gemeente duidelijk belang zal hebben bij een goede organisatie, omdat nog meer dan tot nu toe uitvoerende taken zullen dienen te worden uitbesteed. 4. Nota Tuskenspul in relatie tot economische ontwikkeling. Voor deze gemeente van minder groot belang, omdat het hier gaat om de ontwikkeling - ter wille van nieuwe bedrijvigheid- van een drietal kansrijke ontwikkelingszones in Friesland. Het behoeft in dat verband geen betoog dat financiële middelen met name zullen zijn gericht op deze locaties. 5. Nota Tuskenspul in relatie tot openbare orde en veiligheid. Vanuit het streven naar een verbeterde bestuurlijke inbedding en democratische legitimatie van de politiezorg, wordt voorgesteld om het korpsbeheerderschap op te dragen aan de Commissaris van de Koningin. Verder wordt voorgesteld het bestuur van de politieregio Friesland te verschuiven van het Regionale College naar Provinciale Staten.

Raadsnotulen | 1995 | | pagina 9