Ook het kabinet heeft aangegeven dat een aan gemeenten toe te delen zwaar takenpakket eisen stelt aan de bestuurskracht van de gemeenten. Uit de herverdeling van taken kan een aanpassing van de grenzen van provincie en gemeenten voortvloeien. Deze tendens tot schaalvergroting heeft uiteraard tegenkrachten losgemaakt, die pleiten voor een minder ingrijpende herindeling van gemeenten. De VNG heeft zich inmiddels uitgesproken voor een niet-bindende norm van 18.000 inwoners. De praktijk laat evenwel zien -verwezen wordt hierbij naar de provincie Drente- dat grootschalige herindelingen niet uit de weg worden gegaan. Het zal duidelijk zijn dat het kabinet de uitkomsten van het projekt in Friesland met grote belangstelling zal volgen. Het projekt gaat bewust in tegen voormelde tendens tot schaalvergroting van gemeenten. Gekonstateerd wordt dat het schaalprobleem zich met name voordoet op het vlak van uitvoering van taken. Daarbij wordt de suggestie gedaan te werken met een uitvoeringsorganisatie, te vormen door samenvoeging van gemeentelijke en provinciale diensten, die op contractbasis voor gemeenten werkzaamheden kunnen uitvoeren. Daarbij wordt onderscheid aangebracht tussen beleid en uitvoering. Door vormen van uitbesteding kan de bestuurlijke bevoegdheid bij gemeenten worden gelaten. In de praktijk zal evenwel moeten blijken of de voorgestelde organisatievorm dat zal brengen wat de opstellers van het rapport er van verwachten. Nadere detaillering van planvorming is echter noodzakelijk om hieromtrent een concreet oordeel te kunnen vellen. Belangrijk uitgangspunt zal zijn, dat de bestuurlijke bevoegdheid van gemeenten overeind blijft en er geen nieuwe hulpstruktuur, zoals nu in regioverband, zal gaan ontstaan. De Stuurgroep sluit verder alleen een beperkte herindeling van Leeuwarderadeel en Menaldumadeel bij Leeuwarden niet uit. Hierover is in de pers en ook bij de lokale bestuurders de nodige onrust ontstaan. De waddeneilanden zijn bij dit aspekt niet betrokken, zodat wordt volstaan met de konstate- ring dat de eigenlijke takendiskussie niet ondergesneeuwd dient te raken door de diskussie over een mogelijke herindeling. Afrondend kan worden gesteld dat het friese projekt allerminst vrijblijvend van aard is. Het kabinet heeft toegezegd mee te willen werken aan het opheffen van wettelijke belemmeringen, als die oplossingen in de weg zouden staan, middels een zgn. lex specialis voor Friesland.

Raadsnotulen | 1995 | | pagina 8