aadsvergadering: 27 maan 1995 Agendapunt 7 Onderwerp reaktie op notitie Tuskenspul/ Bestuurlijke Vernieuwing Friesland. Aan de leden van de raad der gemeente Vlieland, 1. Inleiding Eind januari van dit jaar presenteerde de Stuurgroep Bestuurlijke Vernieuwing Friesland haar tussenrapportage 'Tuskenspul'. In de zogenaamde 'richtinggevende uitspraken' geeft de stuurgroep aan hoe zij denkt dat de nieuwe bestuurlijke organisatie van Friesland vorm kan worden gegeven. Met andere woorden hoe moeten de diverse taken worden (her)verdeeld over gemeenten, rijk en de provincie, zodat ze komen te liggen bij direkt gekozen en daardoor democratisch controleerbare bestuurslagen. Naast het formuleren van algemene grondslagen zijn in eerste instantie voorstellen ontwikkeld op het gebied van economie, openbare orde en veiligheid en milieu. Het woord is nu aan de friese gemeenteraden, Provinciale staten en het ministerie van Binnenlandse Zaken. Kan men instemmen met de ingeslagen weg, dan komt de Stuurgroep volgens planning in de tweede helft van dit jaar met haar eindadvies. In de volgende paragrafen wordt omtrent de diverse onderdelen nader ingegaan. 2. Schaalgrootte gemeenten gerelateerd aan landelijke ontwikkelingen. Het projekt Bestuurlijke Vernieuwing Friesland is met name opgestart omdat de huidige indeling van de provincie in drie regio's voor intergemeentelijke samenwerking niet voldoet. Dit hangt samen met de twijfel bij burgers en bestuurders of deze gegroeide vorm van lokaal bestuur wel voldoet aan criteria van samenhangend, integraal en democratisch bestuur. Verder zijn er vele taken waarvoor de regioschaal te klein is. Ook de decentralisatie van rijkstaken speelt hierbij een rol. De discussie zal zich nu toespitsen tot de vraag hoe de verdeling van taken zal plaatsvin den en het daarbij toewerken naar een toereikende en efficiënte complementaire bestuurs stijl. In dat licht bezien is het van belang te weten welke zienswijzen ten aanzien van schaal grootte van gemeenten er zo al bestaan. De VNG heeft recent nogal wat stof doen opwaaien na het uitbrengen van een nota door te pleiten voor opschaling van gemeenten tot een minimum van 40.000 inwoners.

Raadsnotulen | 1995 | | pagina 7