y De heer Brandsma betoögt dat inderdaad wel een stuk onbillyk heid is weggenomen maar dat een groot stuk onbillijkheid is gebleven. Gezien de doorsnee-verdiensten momenteel zul len er nog slechts weinigen in aanmerking komen voor het volle pond. De voorzitter antwoordt dat de oude regeling wat dit be treft helemaal hopeloos was. De heer Brandsma vraagt zich af of niét beter de regeling kan worden getroffen, dat alle belanghebbenden f.1000,- ontvangen en dat het eventueel teveel! genoten subsidie la ter door de Belastingen wordt teruggevorderd De voorzitter meent dat de laatste^* jar.en meer en meer de tendens valt te bespeuren dat het, jjRijk niet meer zoveel voor deze regeling voelt. Hij stelt echter voor dit op nieuw aan te binden in overleg met de andere waddeneilanden. Hierna wordt overeenkomstig het voorstel besloten. XIVoorstel tot het uitspreien van voorkeur voor een provin ciaal werkend gasbedrijf De elektriciteitsvoorziening in Friesland geschiedt door het provinciaal elektriciteitsbedrijf, uitgezonderd op Terschelling terwijl Leeuwarden zelf distribueert maar zijn stroom van het P.E.B. betrekt. De waterlevering 'geschiedt door de n.v. I.W.G.L. die de gehele pfovincie Friesland als arbeidsterrein heeft. Deze n.v. wordt gevormd d-cror de friese gemeenten. De gasvoorziening (via buizenstelsel) geschiedt hetzij door •plaatselijke, hetzij door regionale bedrijven. Door de aardgasvondsten bij Slochteren in 19^3 is dit aardgas in een positie komen te verkeren waardoor het voor velerlei doeleinden o.a. voor ruimteverwarming toepassing kan vinden. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben toen, mede in over—t leg met het bestuur van de afdeling Friesland van de vere niging van Nederlandse Gemeenten een onderzoek laten instel len op welke wijze de bevolking van Friesland het beste zou kunnen profiteren van het aardgas. Het is duidelijk dat juist^ de gemeenten met ver uiteen liggende kernen (d.w.z. met grote "onrendabele delen") in het bijzonder gebaat zijn met een dergelijk bedrijf. Voor steden als Leeuwarden e.d. zal - ook al komt er geen de provincie omvattend bedrijf tot stand - de gaslevering geen vraagstuk zijn. Maar juist de gemeenten die afzonderlijk, of in combinatie met anderen, niet inde positie verkeren on) een eigen bedrijf te hebben of te stichten hebben geen keus En in die positie komt o.a. Vlieland te verkeren. Zelfs - al zou op of bij het eiland aardgas worden aangeboord, dan zal dit via pijpleidingen naar de vaste wal worden gevoerd om daar gezuiverd, .tft:.»orden, maar misschien is het dan mogelijk om via een retourleiding gas naar Vlieland te brengen. 6 li

Raadsnotulen | 1965 | | pagina 9