r Zie laatste blad. Opening. VERGADERING VAN DE GEMEENTERAAD 1 J cy -9 'zvb aeiso><: i. op zater dag 20 januari 1962 des voor middags 10.oo uur ten gemeentehuize. De voorzitter roept allen een hartelijk welkom toe en opent de vergadering, waarna de volgende toespraak wordt gehouden: Op deze eerste vergadering in 1962 heet ik U allen hartelijk welkom en ik hoop dat het U gegeven mag zijn ook in 1962 uw beste krachten voor de gemeente Vlieland in te zetten. Het is mijn bedoeling niet om het jaar 1961 volledig onder de loupe te nemen maar toch een paar zaken aan te stippen die ook voor de toekomst van onze gemeente van be lang zullen zijn. Daar is in de eerste plaats de toeneming van de bevolking van 736 op 1 januari 1961 tot 762 op 1 januari 1962, Telde onze gemeente per 1 januari 1956 642 inwoners dan kan worden geconstateerd dat de bevolking in 6 jaar met 20% is toege nomen. In dat verband eist de toewijzing van het woning bouwvolume onze aandacht. Blijkens het jaarverslag van de direktie der volkshuis vesting over 1960 behoort Vlieland tot de 3 gemeenten in Friesland waar het woöingtekort het grodtst is, n.l. groter dan 3% der woningbehoefte. Dat wil dus zeggen dat op dit punt' in Vlieland nog een belangrijke achterstand heerst. We menen dat deze factor bij de verdeling van het provin ciale woningbouwvolume 'een te geringe rol heeft gespeeld indien we onze toewijzing voor 1962 nl2 woningen 2 niet- gebouwde woningen van 1961 wegens het niet-voldoen aan de curve-prijs bekijken. We hopen en zullen er dp aandringen dat bij het toewijzen van de rijksgoedkeuringen voor particulieren op die manier 'nog corrigerend kan Worden opgetreden door het aantal rijks goedkeuringen voor Vlieland op te voeren. De rekreatie bleef voor Vlieland ook in 1961 weer de voornaamste bron van inkomsten. Er was een toeneming van ongeveer 5% ten opzichte van 1960, waardoor het aantal over nachtingen ruim 364200 bedroeg. Volgens de 'economist dr M.C.Tideman betekent dit dat door toeristen op Vlieland een bedrag van ongeveer 3-J millioen gulden is verteerd, In dat verband vervullen de plannen die in defensie-kringen heersen ons met grote zorg. Immers men tast de mogelijkheden af om de schietoefeningen met tanks uit te breiden, en hier mee dan reeds op'15 juli (dus in het hoogseizoen) te beginnen. Hiermee zou in flagrante strijd worden gehandeld met het door de minister van oorlog in 1955 gegeven woord dat in het toeristenseizoen niet met tanks zou worden geoefend. Vlieland zal dan ook waakzaam moeten zijn dat zijn bestaans- bron niet wordt aangetast. Niemand verlangt hier terug naar de materiele situatie van de jaren 1920 tot 1940, Bovendien is de in 1955 getroffen regeling een compromis dat -dat is nu eenmaal het wezen van een compromis- bezwa ren en beperkingen voor beide partijen oplevert. Indien het landjhelang dit eist zal de regering de vereiste maat regelen wel treffen. Sfimscm. 11207 1

Raadsnotulen | 1962 | | pagina 1